Ana Sayfa / GÜNDEM / Koalisyon güçleri Rakka’ya saldırıyor
Koalisyon güçleri Rakka'ya saldırıyor

Koalisyon güçleri Rakka’ya saldırıyor

Suriye’nin Rakka kentine düzenlenen operasyonlar saat 14:00 itibari ile başladı. ESED güçleri olan Ehrar Rakka ve Liwa Tugayları ile beraber PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG’nin de katıldığını belirten yerel kaynaklar, IŞİD’in merkez olarak kullandığı Rakka’nın alınması için hazırlıkların uzun süredir devam ettiğini daha önceden duyurmuştu.

Operasyona Kobani’nin güneyinden, içerisinde YPG’nin de bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri, Ehrar Rakka ve Liwa Tahrir Tugaylarının katıldığı belirtiliyor.

Bölgedeki yerel kaynaklar ile Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkan Mesut Barzani’ye yakınlığı ile bilinen ‘Rudaw’ adlı internet haber ajansı, “Flaş” koduyla geçtiği habere göre, Rakka operasyonu bugün saat 14:00 sularında başladığı belirtildi.

Kobani’nin 50 kilometre güneyinde bulunan Ayn İsa Kasabasından 3 kol halinde başlatılan operasyona, içerisinde YPG’nin de bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri, Ehrar Rakka ve Liwa Tahrir Tugaylarının katıldığı ifade edildi. Operasyona koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği belirtilirken, öncelikle ilk hedefin Rakka’yı kuzeyden kuşatmak olduğu belirtildi.

Bir süre önce Suriye’nin Rojava bölgesinde bulunan Kobani’ye giden ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, orada operasyona katılacak olan Demokratik Suriye Güçleri yetkili ve komutanları ile görüşmüştü. ABD’li komutan görüşmede, Rakka operasyonuna başlanması durumunda ellerinden gelen desteği kendilerine sunacağını da söylemişti. ABD’li komutan Votel, Suriye’den sonra Ankara’ya gelmişti.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir