Ana Sayfa / YAŞAM / Konya’da Başbakana eylem hazırlığı yapan IŞİD üyesi 2 kişi tutuklandı

Konya’da Başbakana eylem hazırlığı yapan IŞİD üyesi 2 kişi tutuklandı

Konya’da geçen 22 Nisan günü akşam Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kurultay Merkezi’nde Konya’nın İslam Dünyası Turizm Başkenti Tanıtımı ve Kutlu Doğum Haftası Özel Programı’ tertip etti . Programa Başbakan Ahmet Davutoğlu eşi Sare Davutoğlu çocukları oğlu Mehmet kızları Sefure ve Hacer Bike de katıldı . Programa Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da eşlik etti .

Başbakan Davutoğlu’nun gelişi sebebiyle yoğun güvenlik tedbiri alan Konya Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tahmini 2 aydır takipte olan kişilerin kaldığı adreslere eş zamanlı baskın yaptı . Baskınlarda Konya’da ‘canlı bomba’ eylemi için keşif yaptıkları ileri sürülen terör örgütü IŞİD üyesi 1 kadın 11 kişi yakalandı .

Keşif grubunun öncülüğünü yapan Suriye tebaalı İssa Almseitef’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da iştirak edeceği kurultay merkezi etrafında keşif yaptığı ileri sürüldü . Keşif grubunun telefon konuşmalarında da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iştirak edeceği programa karşı hazırlık yaptıkları ortaya çıktı . Fakat güvenlik tedbirlerinin üst seviyede olması sebebiyle İssa Almseitef’in programdan birden çok gün öncesinde Suriye hududunda bekleyen ‘canlı bomba’ eylemi gerçekleştirecek teröriste ” Burada güvenlik tedbiri fazla. Eylemi gerçekleştirmemiz zor ” halinde rapor vermesi üzerine eylemden vazgeçtikleri öne sürüldü .

Gözaltına alınan kuşkuluların adreslerinde saatlerce arama çalışması yapıldı. Aramalarda örgütsel döküman ve dijital bilgiler elde edildi .

Gözaltına alınan 11 kişi yapılmış olan sorgulamanın sonrasında adliyeye hemen gönderildi . Şüphelilerden keşif grubunun öncüsü İssa Almseitef ve Firas Haj Süleyman çıkarıldığı 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından gözaltına alındı . 1’i kadın 9 kişi de hukuki kontrol kararıyla özgür bırakıldı .

İlginizi Çekebilir

O Hastane Çok Sayıda Vatandaşımıza Diyabet Eğitimi Verdi

Osmaniye Devlet Hastanesi diyabet hastalığı konusunda çok büyük bir başarıya imza attı. 1 yılı aşkın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir