Ana Sayfa / EĞİTİM / KPSS ÖABT Tarihi Ne Zaman Olacak
KPSS ÖABT Tarihi Ne Zaman Olacak

KPSS ÖABT Tarihi Ne Zaman Olacak

Devlet kurumlarında personel olarak görev almak isteyen öğretmen adayları KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek puanlarını almalarının ardından ÖABT için geri sayımı başlatmışlardı ancak takvimde sınav tarihinin ertelenmesi ile merak edilen bir çok soru gündeme geldi.
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi bünyesinde 24 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak olan alan sınavları, ÖSYM tarafından, 2016 yılı Sınav Takvimi’nde farklılıkların gündeme gelmesi sebebi ile ileri bir tarihe ertelendi. 2016-KPSS ÖABT sınavı ne zaman gerçekleştirilecek oldukça çok merak edilmekte. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi ile ilgili gerçekleştirilen sınavlara yönelik detayları ise son günlerde paylaşıldı.
2016-KPSS NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?
Kamuda öğretmen olmak amacı ile çalışıp, emek vermekte olan adaylar, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ile Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarından elde ettikleri puanları bir araya getirerek atama puanlarını kazanmış olacaklar. 24 Temmuz’da gerçekleşmesi hedeflenen fakat 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe kalkışmasının ardından tarihi ileri bir tarihe ötelenmek zorunda kalan KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavı için adaylar hazırlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Yeni takvime bakıldığında, KPSS (ÖABT) sınavı 20 Ağustos 2016 Cumartesi günü saat 09.30’da gerçekleştirilecek.
DARBECİ EŞLERİNE YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRİLEN KPSS SORUŞTURMASI
Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman’ın devam ettirdiği 2010 KPSS sorularının çalınması ve paylaşılmasına ilişkin soruşturma bünyesinde, Mali Suçları Araştırma Kurulunun (MASAK) hazırladığı taslakta, TSK’nın kritik kısımlarında görev yapmakta olan bazı subayların eşlerinin FETÖ’ye “himmet” başlığı ile para verdiğine ilişkin iddialar paylaşılmıştı.
ÖNEMLİ İSİMLERE GÖZALTI KARARI
İzmir’deki askeri casusluk ile ilgili yürütülen soruşturma neticesinde usulsüzlükler ile ilgili bir takım bilgilerin sızdırılmasına dair inceleme ve elde edilen belgeler paralelliğinde “FETÖ/PDY’nin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki yapılanması”na yönelik olarak başlatılmıştı. İçinde Fetullah Gülen, gazeteci Tarık Toros ve FETÖ/PDY’nin üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 24 kişi ile ilgili olarak gözaltı kararı vermiş, 2’si amiral 6 muvazzaf askerin de savcılığa getirilmesi için Genelkurmay Başkanlığına talimat verilmişti.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 2010 KPSS sorularının çalınmasına ve paylaşılmasına ilişkin derlediğiı ve Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul gören iddianamede sanıklara, “FETÖ üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik ve kamu zararına dolandırıcılık” suçlamaları ile suçlamalarda bulunuluyor.
ÖSYM bünyesinde 10-11 Temmuz 2010’da gerçekleştirilen genel yetenek, genel kültür ve eğitim bilimleri alanlarından meydana gelen KPSS’de soruların çalınmasına ve sınava girenlere verilmesine ilişkin soruşturma kapsamında ilk dava, 230 kişi hakkında 25 Aralık 2015’te gerçekleştirilmişti.

İlginizi Çekebilir

Recep Tayyip Erdoğan En Büyük Sızıntının Eğitim de Olduğunu Belirtti

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’den birer bire birer temizlenen FETÖ’cü hainlere gereken ders veriliyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir