Ana Sayfa / EKONOMİ / Kurban derisinde 20 milyon TL kayıp oldu

Kurban derisinde 20 milyon TL kayıp oldu

Kurban Bayramı’na 8 gün kala kurbanlıkların derilerinin bağışlanması ile ilgili çeşitli sorular gündeme gelirken, her sene kurban bayramında kurban derisinin hatalı muhafaza edilmesi sonucunda 20 milyon TL’lik kayıp olduğu açıklandı.

Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile beraber kurbanlık pazarındaki canlılık da arttı. Öneki yıl 2.850 milyon küçükbaş, 850 bin büyük baş kurbanın kesildiğini bu yıl daha da fazla kesimin olacağını açıklayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Derneği, yeterli bilgiye sahip olunmadan kesilen kurbanlığın derisinin değerini yitirdiğini ve heba olduğunu beyan etti.
TUZ ÖNEMLİ!
TESK’ten yapılan açıklamalarda kurbanlık hayvanın beslenmesinde tuzun da önemi vurgulanırken yetersiz tuz verilen kurbanlık hayvanın kesiminden sonra derisinin vücudundan ayrılmasının zorlaştığı beyan edildi. Ayrıca elde edilen ve kalıp şeklinde güzelce çıkarılan derinin üzerine yeterli seviyede tuz serilmesinin de derinin korunmasında önemli olduğunu beyan etti.
BAĞIŞLANDIĞINDA ELDE EDİLEN GELİR OLDUKÇA YÜKSEK
TESK’in yaptığı açıklamalarda göze çarpan kurbanlık rakamları dikkate alındığında ve deri fiyatları ile çarpıldığında yüksek bir meblağ ortaya çıkıyor. Bağışlanan her bir küçük baş hayvan derisinin fiyatı 10 TL iken büyük baş hayvan derisinin fiyatının ise 90 ile 100 TL arasında değiştiği açıklandı. Buna göre eğer bu yıl gerçekleştirilecek olan kurban kesimleri sonrasında derilerin tamamının israfsız olarak bağışlanması söz konusu olursa elde edilecek tutar 100 milyon TL olarak gündeme geliyor. Buna dayanarak herkesin sorumluluğunu dikkate alarak, sosyal toplum bilincine göre hareket edip kurbanlık derisini iyi muhafaza etmesi ve ilgili kuruluşlara yardım amaçlı olarak bağışlaması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Özel Bankalardan Emeklilerimize Promosyon Sürprizi

Emeklilerimizin almak için geçtiğimiz yılın Ocak ayından beri beklediği banka promosyonu konusunda özel bankalarımızın promosyon …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir