Ana Sayfa / GÜNDEM / Meclis Başkanı İsmail Kahraman’dan laiklik açılımı

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’dan laiklik açılımı

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nde, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR) tarafından düzenlenen “Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa” başlıklı konferansta konuşma gerçekleştiren Kahraman şu açıklamalarda bulundu: “(Yeni anayasa) Anayasanın gözlerde büyütülmesi çok yanlıştır. Anayasayı toplumla kaynaşarak yapacaksınız. 1982 Anayasası’nı hazırlayan heyette Şener Akyol da vardı. Kendisine, ‘Müslüman bir ülkedeyiz, neden anayasa Allah ismi ile başlamadı?’ diye sordum. O da ‘Biz Allah ile başlattık ama konsey kaldırdı. Mevcut anayasanın herhangi yerinde Allah lafzı yok ama 1982 ve 1961 anayasaları dindar anayasalardandır. Neden? Diyanet İşleri Başkanı idare içinde vardır. Dini bayram, resmi bayramdır. Din dersi zorunludur ve inanca dayalı bir yapısı vardır. Yani seküler değildir, dindar bir anayasadır.Yeni anayasada laiklik tarifi bir kere olmamalıdır. Dünyada laiklik tarifinin olduğu anayasalar Fransa, İrlanda ve Türkiye’de var. Tarifi de yoktur. İsteyen bunu istediği gibi yorumluyor. Böyle bir şey olmamalı. Anayasamızın dinden kaçınmaması lazım. Müslüman bir ülke olarak neden kendimizi dinden arındırma, geri çekme durumunda olacağız? Bir İslam ülkesiyiz. Bu nedenle dindar bir anayasa yapmalıyız.”

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'dan laiklik açılımı

KILIÇDAROĞLU: SINIRDAN ROKETLER YAĞIYOR AMA TEK DERDİNİZ LAİKLİK
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı’nın “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” ifadesine karşılık “Sınırdan roket yağıyor ama tek derdiniz laiklik” diyerek geç de olsa tepkisini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, “Laiklik her şeyden önce bir toplumsal barış ilkesidir. Toplumsal barışımıza çoktandır kastedenlerin bu ilkeyi yok saymasına şaşırmamalıyız. Ortadoğu bataklığı, sizin gibi dini siyasete alet eden zihniyetlerin eseri. Laiklik, herkes dinini özgürce yaşasın diye var. Her gün şehit veriyoruz, sınırın ötesinden roket yağıyor ama tek derdiniz laiklik. Dini kirli hesaplarınıza daha fazla alet etmeyin artık ” diyerek sosyal medya üzerinden tepkisini dile getirdi.

Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’a Meclis Genel Kurulu’nda da CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Kurucu iradeye Meclis Başkanı tarafından ağır bir saldırı olmuştur” diyerek tepkisini dile getirdi. AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı “AK Parti grubunun laiklikle hiçbir problemi yoktur” diyerek partisinin bu konuda herhangi bir düşüncesi olmadığını savundu.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir