Ana Sayfa / EKONOMİ / Memur maaşına vergi dilimi Maaşları mayıs ayında düşüyor

Memur maaşına vergi dilimi Maaşları mayıs ayında düşüyor

Milyonlarca memurun mayıs ayı ile beraber bir üst gelir vergisi dilimine geçeceği şu sıralar maaşlarında da azalma olacak. Mayı ayı ile beraber yüz 15’lik gelir vergisi dilimi nin bir üst seviye yani % 20’lik dilime geçmesi ile 9/1’indeki bir memur mayısta 60 TL, aynı derece kademedeki bir öğretmen 57 TL, 8/1’indeki bir polis memuru ise 58 TL daha az aylık ücret alacak.

ZAMLAR GERİ ALINIYOR

Gelir vergisi diliminin artması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, memura her yıl ocak ve temmuzda verilen zamların bu şekilde geri alındığını vurgulayarak, “Mayıs ayında memurlar temmuzda alacağı zammı peşin peşin devlete vergi diye ödeyecek. Bunun önüne geçilebilmesi için gelir vergisi ya sabit tutulmalı ya da gelir vergisi üst dilimine geçişi sağlayan miktar yukarı çekilmelidir” ifadelerini kullandı.

HER MEMUR ETKİLENECEK
Her yıl ocak ayında maaşlarından yüzde 15 oranında gelir vergisi kesintisi yapılan devlet memurlarının tamamı maaş durumlarına göre yılın ilerleyen aylarında yüzde 20’lik gelir vergisi dilimine girerek maaşlarını daha düşük alıyorlar.

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir