Ana Sayfa / EKONOMİ / Mikroçip devi intel 12 bin işçiyi kovuyor

Mikroçip devi intel 12 bin işçiyi kovuyor

Intel tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin yeni bir yapılandırmaya gitmesi sonucu 12 bin işçisine yol vereceği, bu karın bulut (cloud) ve akıllı telefon teknolojilerinde kullanılacağı belirtildi. Bu yeniden yapılandırma sayesinde Intel’in daha karlı ve verimli olacağı belirtilen bilgilendirmede, şirketin kişisel bilgisayar (PC) alanına artık daha az önem vereceği bilgisi sunuldu. Firmanın dünya çapında 12 bin çalışanın, yani toplam işgücünün yüzde 11’inin, gelecek senenin ortasına kadar işten çıkarılacağı belirtildi.

Veri ve internet sektörlerinin şirketin başlıca büyüme alanları olduğu belirtilen açıklamada bu alanlardaki büyümenin geçen yıl firmaya 2,2 milyar dolar net gelir kazandırarak intel şirketinin toplam gelirlerinin yüzde 40’ını oluşturduğu ve firmanın PC pazar payında yaşadığı düşüşü telafi etmeye yardımcı olduğu açıklandı. Ayrıca, Intel’in bu yılın ilk çeyrek bilançosunun da pozitif sonuç getirdiği belirtildi.

Şirketin 2016 ilk çeyreğindeki net geliri, geçen yılın aynı dönemine göre % 7 artış göstererek 13,7 milyar $ olduğu açıklandı. Şirket, 2015’in ilk 3 ayında 12,8 milyar dolar kar açıklayan Intel’in bu yılın ilk çeyreğindeki net karı, geçen yılın aynı dönemine göre değişmeyerek 2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Firmanın hisse başına karı da geçen yılın ilk çeyreğinde 0,41 dolar iken bu yılın aynı döneminde 0,42 dolar civarına yükseldi.

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir