Ana Sayfa / GÜNDEM / Mısır uçağına ait enkaza ulaşıldı

Mısır uçağına ait enkaza ulaşıldı

Akdeniz üzerinde kaybolan uçağın enkazından ilk parçalara ikinci gün ulaşıldı. Mısır ordusu, İskenderiye’nin 290 kilometre açıklarında parçaları bulduklarını duyurdu.

Fransa’nın başkenti Paris’ten Mısır’ın başkenti Kahire’ye sefer yapan EgypAir uçağının enkazından ilk parçalara ikinci gün ulaşıldı. Mısır ordusu, İskenderiye’nin 290 kilometre açıklarında parçaları bulduklarını belirtti.
Mısır Havayolları’na ait Airbus A320 tipi MS804 sefer sayılı yolcu uçağı, Türkiye saatiyle perşembe saat 03.30’dan bu yana ulaşılamayan uçağa ait ilk parçalar Akdeniz sularında bulundu. Mısır Ordu sözcüsü, İskenderiye’nin 290 kilometre açıklarında Akdeniz’de enkaz parçalarına ulaştıklarını duyurdu.

Uçağın enkazını bulmak için Akdeniz üzerinde hem havadan hem de denizden arama çalışmaları yapılıyordu. Yunan, Mısır, Türk ve ABD uçaklarınının yanına İngiltere ve Fransa uçakları da enkazı arama ekibi içinde yer alıyordu.

“TERÖR OLASILIĞI”
Mısır Sivil Havacılık Bakanı Şerif Fethi, düzenlediği basın toplantısında kayıp Mısır uçağının terör ya da teknik arıza sonucu düşmüş olabileceğini ifade ederek, “Terör olasılığı, kaza ihtimalinden daha yüksek” açıklamasında bulundu.

MISIR BAŞBAKANI’NDAN AÇIKLAMA
Mısır Başbakanı Şerif İsmail “Her türlü ihtimal üzerinde duruyoruz” derken, Fransa’nın güvenlik kabinesi Cumhurbaşkanı François Hollande başkanlığında acil toplantı yaptı. Mısır Sivil Havacılık Kurumu Genel Müdürü Şerif Fathi de “Uçağın teknik bir arızadan çok terör saldırısı nedeniyle düşmesi daha büyük olasılık” dedi.

ENKAZ UÇAĞA AİT DEĞİL
Paris Charles de Gaulle Uluslararası Havalimanı’ndan önceki gece TSİ 00.09’da havalanan Airbus 320 tipi yolcu uçağı, gece 03.29 sularında radarda görünmedi. Uçağın radarda kaybolduğu esnada Akdeniz üzerinde, Mısır hava sahasında olduğu teyit edildi.

Mısırlı havacılık yetkilileri, uçağın kaybolmadan önce herhangi bir acil durum bildirmediğini söylerken. Açıklamanın ardından saatler süren bir arama çalışması başlatıldı. Mısır ve Yunanistan hava kuvvetlerinin yaptığı arama çalışmalarına, Türk Hava Kuvvetleri de destek verdi. Bölgedeki sivil ve askeri gemiler de uçağın son sinyal verdiği yerde arama çalışmalarına yardım etti. Dün öğleden sonraya kadar süren arama çalışmalarında bir Yunan firkateyni, Girit Adası’nın 370 kilometre güneyinde suda yüzen bir plastik nesneye rastladı. Ardından bir enkaz tespit edildi. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda Yunan otoriteler, bulunan enkazın herhangi bir uçağa ait olmadığını duyurdu.

İlginizi Çekebilir

Ruhani’den Türkiye’ye terör mesajı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye’de yaşanan terör saldırıları için üzüntü duyduğunu ve bölgedeki tüm terör örgütleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir