Ana Sayfa / YAŞAM / Muhalifler Çobanbeyi geri aldılar

Muhalifler Çobanbeyi geri aldılar

Suriyeli muhalifler Çobanbey’de gerçekleşen çatışmalar sonrasında bölgeyi istila eden IŞİD’lileri temizlediler. Oldukça kritik bir konumda bulunan ve Suriye için stratejik olarak büyük önem arz eden El Rai adı ile de bilinen Çobanbey bölgesinde sıcak dakikalar yaşandı. İşte Detaylar;

Suriye’de uzun süredir devam etmekte olan sıcak iç savaş devam ederken şehirler ve bölgeler satranç tahtası gibi bölüşülmüş durumda. Muhalifler ve IŞİD arasında yaşanan gergin çatışmalar bir yandan yavaş yavaş yatışmaya devam ederken diğer yandan sivil halkın can güvenliğini tehdit etmeye devam ediyor. Sürecin gidişatını ise bugün Çobanbey’de gerçekleşen sıcak çatışma oldukça önemli bir şekilde etkilemiş durumda.

Suriye’de yaşamakta olan muhalifler, Halep’in kuzey bölgesinde bulunan Azez, Carablus Mari dolaylarında yer alan ve stratejik olarak oldukça kritik bir konuma sahip olan Çobanbey  diğer adıyla El Rai kasabasının kontrolünü IŞİD’den almayı başardı ve bu büyük gelişme sıcak çatışma sürecini etkileyecek gibi görünüyor.

Suriyeli muhalifler, Çobanbey’de gerçekleşen tehlikeli çatışmalarda iki DAEŞ katılımcısı teröristi esir alarak, belde civarında da DAEŞ’in sahibi olduğu 3 bomba yüklü aracı ortadan kaldırmak için havaya uçurduğunu ilan etti.

Beldede gerçekleşen operasyona Feylek eş-Şam, Sultan Murat Tugayı, Feylek eş-Şam, Mutasim ve Şam Cephesi’ne bağlı oldukları bilinen bir takım birliklerin dahil oldukları beyan edildi.

Sosyal medya üzerinden halk ile paylaşılan bilgi ve görüntülerin detaylarını doğrulama platformu olarak bilinen Storyful da bölgede yer alan aktivistlere dayalı olarak beyan ettiği önemli haberinde Çobanköy’ün muhalifler tarafından ele geçirildiğini ve bu kişilerin kasabanın kontrolünü de ele geçirdiğini bildirdi. Muhalifler daha evvel Nisan ayı içinde beldenin kontrolüne yönelik olarak yapılan operasyon ardndan bölgeyi IŞİD’den geri koparmayı başarmıştı fakat terör örgütünün bomba yüklü otomobil ve taşıtlarla saldırması ardından muhalifler Çobanbey’den çekilmek durumunda kalmış ve bugüne dek yeni projeler geliştirmeye çalışmışlardı.

 

İlginizi Çekebilir

Bağcılar’da mаskеli bir sаldırgаn 2 çocuğun üzerine kurşun yağdırdı!

İstanbul Bağcılar’da mаskеli bir sаldırgаn bаkkаl dükkanına girerek 16 ve 13 yаşlаrındаki iki kаrdеşin üzerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir