Ana Sayfa / YAŞAM / Öğretmen Atamalarında Kritik Süreç
Öğretmen Atamalarında Kritik Süreç

Öğretmen Atamalarında Kritik Süreç

MEB’in derlediği “sözleşmeli öğretmenlik” kanunu, önceki gece içinde OHAL’in 2. KHK’sında yayımlanarak çok çabuk bir şekilde yürürlüğe alındı. Buna dayanarak MEB çok eleştiri almasına karşın öğretmen adaylarını, “sözlü mülakattan başarılı olma şartıyla atama” kararından caymadı. Sözleşmeli öğretmenler, KPSS puanının yanında sözlü mülakat başarısına göre atama hakkını elde edebilecek. Atandığı tarihten sonra 4 yıl sözleşmeli çalışamak zorunda olacak; daha sonra arzu ettikleri takdirde aynı yere kadrolu olarak atanabilecekler.
MEB’İN TEPKİ TOPLAYAN YENİ STRATEJİSİ
Atandıkları çalışma yerlerinde, ancak 2 yıl daha görev yapan öğretmenler tayin isteme hakkı elde edebilecekler. MEB, darbe girişiminin sonrasında gerçekleştirdiği cemaat operasyonu ile açığa aldığı şimdilik 22 bin öğretmen yerine ilk aşamada MEB teşkilatındaki 40 bin norm fazlası öğretmeni görevlendirmeyi hedefliyor. MEB’in hazırladığı taslakta, sözleşmeli öğretmenlikte 3 yılın ardından kadro ve 2 yıl daha aynı şehirde görev yapma şartı ile toplamda 5 yıl, “çakılı” öğretmenlik modeli gündemdeydi. Fakat yayımlanan KHK’ya dayanarak, öğretmenler atanmalarının hemen ardından 4 yıl sözleşmeli olarak çalışmalarını sürdürecekler. Ardından talep ettikleri takdirde aynı kuruma kadrolu olarak atanabilecekler.
EŞLER BU DEFA BİR ARAYA GELEMEYECEK
Atandıkları görev yerlerinde 2 yıl daha görev yapan öğretmenler tayin isteme hakkı kazanacaklar. Yani total olarak öğretmenler kati suretle atandıkları il, okul ya da kurumunu 6 yıl boyunca değiştirme hakkına sahip olamayacaklar
Eş durumu tayinlerinde eşlerden sözleşmeli öğretmen olmayan sözleşmeli öğretmen olan eşin yanına gitmek durumunda. Yani eşlerin her ikisi de sözleşmeli öğretmen durumundaysa eş durumu tayinleri ile eşlerin biraraya gelmesi mümkün olmayacak.
Sözleşmeli öğretmen atamaları ilk olarak Adıyaman, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Erzurum, Giresun, Karabük, karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Malatya, Mardin, muş, Nevşehir, Niğde, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Yozgat ve Zonguldak’a gerçekleştirilecek.
MÜLAKAT TALEBİ SÜRÜYOR
KHK ile beraber MEB’in çok tepki toplamasına karşın, öğretmen adaylarını “sözlü mülakattan başarılı olma şartıyla atama” kararından caymadığı da netlik kazandı. Yasaya dayanarak her bir branştan seçilen kadro sayısının üç katı kadar aday mülakata gitmek durumunda. Atamalara, mülakat puanı, tecrübe ya da KPSS puanlarının % etkilerinin ne olacağı ise henüz belli değil.
KHK’nın ilan edilmesinin sonrasında MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, ilgili yönetmeliği çıkarmak adına çalışmaya başlandı. Yönetmelikte, sözleşmeli öğretmenliğe tayin edilecek olanların başvurularının ne zaman ve nasıl alınacağı, sözlü sınava alınacakların nasıl belirleneceği ve takvimi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları bulunacak. Bakanlığın haftanın ilk günlerinde yönetmeliği yayımlaması planlanıyor.

İlginizi Çekebilir

Yetkililerimizden Engellilerimizin Yüzlerini Güldürecek Açıklamalar

Engelli bireylerimizin toplumda çok büyük bir öneme sahip olduğu ve onların da sosyal yaşama tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir