Ana Sayfa / YAŞAM / Okuma Yazma Bilmeyen Sayısı Dudak Uçuklattı! Şok Rakam
okuma-yazma-bilmeyen-sayisi-dudak-ucuklatti-sok-rakam

Okuma Yazma Bilmeyen Sayısı Dudak Uçuklattı! Şok Rakam

Gelecekte herkesin okuma yazma bileceği tahmin edilirken, şuan okuma yazma bilmeyen insan sayısı BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından açıklandı;

Ülkemizde okuma yazma oranı oldukça fazla olmasına rağmen, dünya genelinde okuma yazma bilmeyen sayısı oldukça fazla. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un yaptığı açıklama dudak uçuklattı! Dünya üzerinde okuma yazma bilmeyenlerin sayısını açıklayan Ban Ki-moon bu sayının 750 milyonun üzerinde olduğunu açıkladı. Yaklaşık 250 milyon çocuğun okuma yazma bilmediğini, okula gitmekten ve de dolayısıyla okuma yazma becerilerinden mahrum olduğunu açıkladı. Daha önce hiç okula gitme imkanı bulamayan çocuk sayısı ise neredeyse 125 milyon.

Gelecekte sorun teşkil etmeyeceği düşünülen ve herkes tarafından bilineceği tahmin edilen okuma yazmanın, şu dönemde artırılabilmesi için önlemler alınması gerektiği belirtildi. Milyonlarca çocuğun okul hayatından mahrum kaldığı gibi küçük yaşta işçiliğe başlıyor. Bu çocuklar geleceğin mühendisleri, doktorları olabilecekken küçük yaştan köreltiliyor. Bu duruma son verebilmek için gereken önlemlerin alınması gerektiği ve de çeşitli okul kampanyalarının önemi üzerinde duruldu.

İlginizi Çekebilir

mhp-genel-baskani-teror-orgutlerine-iliskin-aciklamalarda-bulundu

MHP Genel Başkanı Terör Örgütlerine İlişkin Açıklamalarda Bulundu

Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı Devlet Bahçeli, hiçbir terör örgütünün bir diğer terör örgütünden farklı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir