Ana Sayfa / EKONOMİ / OPEC’in Aldığı Kararlar, Petrol Fiyatlarına Zammı da Beraberinde Getirdi

OPEC’in Aldığı Kararlar, Petrol Fiyatlarına Zammı da Beraberinde Getirdi

 

OPEC’in petrol konusunda aldığı kararlar, tüketicilerin cebini yakacak. Aldığı kararlar ile gelecek zammın haberini veren OPEC, vatandaşları hüsrana uğratacak bir karar aldı;

Son yıllarda aşırı derecede düşen petrol fiyatlarında Suudi Arabistan ile İran arasında ki çıkan anlaşmazlık etkili olmuştu. Bu anlaşmazlıkta petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün sebebinin ise Suudi Arabistan ile İran arasındaki anlaşmazlık sebebiyle, üretim düzeyinin dondurulması olduğu belirtilmişti. Ancak OPEC’in üye ülkeleri bu konuda çeşitli kararlar aldı. Günlük ham petrol üretiminin yaklaşık 800 bin varil azaltılacağını belirten OPEC üye ülkeleri gelecek zammın adeta haberini de vermiş oldu. Toplamda ham petrol varil sayısının 32 buçuk milyona indirgeneceği belirtilirken, gelecek aylarda bu zammın petrol istasyonlarında daha net bir şekilde görülmesi bekleniyor. Kasım ayında ise bu alınan kararlar tam anlamıyla resmileşecek ve de petrol fiyatları bütün vatandaşların cebini yakmaya da o zaman başlayacak. OPEC üyelerinin de resmi olarak gerçekleştirdiği bu antlaşmanın ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde petrolün varil fiyatında rekor bir yükselme gerçekleşti. Toplam da %5 oranında yükselen petrolün varil fiyatı Amerika Birleşik Devleti vatandaşlarının adeta isyan etmesine sebep oldu. Toplamda 47 dolara ulaşan petrolün varil fiyatı, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının ceplerini yakacak.

Petrol Seneler Sonrasında Tükenebilir, Peki Ya Sonra

Atmosferimizin kirlenmesinde büyük rol oynayan enerji kaynaklarının en önemlisi olan petrol, günümüzde zenginliğin formülü olarak ifade ediliyor. Şuan dünyanın dengelerinin kurulmasında tamamen büyük rol oynayan petrole artık ihtiyaç duyulmaması ve de petrolün bitmesi durumunda petrol zengini ülkelerin çöküşe geçeceğini ifade eden uzmanlar, petrole olan ihtiyacımızın büyük bir sorun olduğunu da ekledi. Ülkemizde üretilen petrol yetmediği için dış ülkelere bu bağlamda bağlı olunduğu da eklendi. %70’i aşkın petrolün dışarıdan alındığını belirten uzmanlar, petrolün bitişinin ve de işlerin sadece teknoloji ile yürütülmesinin Türkiye’nin yararına olacağını da belirtti. Ancak günümüzde ise OPEC Dünya petrolü ile ilgili çeşitli kararlar alıyor ve de petrolün fiyatının düşüşünün ve de artışının tamamen sorumlusu. Aynı zamanda OPEC’in aldığı son kararlar ise petrole ihtiyaç vatandaşların ceplerini yakacak.

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir