Ana Sayfa / SAĞLIK / Organ Nakli

Organ Nakli

Vicdani bir sorumluluk olarak tanımlanan Organ Nakli işlemlerinde ülkemizde son yıllarda geçmişe göre artış gözlenirken Organ Nakli hususunda halen yetersiz kalındığı gündeme geldi. Yapılan araştırmalara göre bu sene içerisinde toplamda 2000 kişi organ nakli beklerken hayatını kaybetti, 28.000 kişi ise halen organ nakli için bekliyor… Detaylar haberimizde;

 Çeşitli nedenlerden ötürü organ yetersizliği yahut kullanılamazlığı sorunu ile yüzleşen hastalar organ nakli ile tedavi edilerek iyileştiriliyor. Bir başkasından alınan sağlıklı organ, organ problemi yaşayan kişiye taşınarak kişinin yaşama tutunması sağlanıyor. Ülkemizde organ nakli konusundaki duyarlılık son zamanlarda artış gösterirken yine de bu kapsamda ülkemizde yetersiz bağış söz konusu olduğu gündeme geldi.

Yetersiz organ nakli konusunda en büyük faktörün ise beyin ölümü gerçekleşen kişinin yakınlarının kişinin organlarını bağışlamak istememesinden kaynaklanıyor. Manevi anlamda organ nakline sıcak bakmayan kişiler eğer bu duruma müsaade ediyor olsaydı önümüzdeki beş yıl için bile yeterli olacak organ nakli imkanının sağlanabileceği açıklandı.

Ülkemizde organ nakli konusunda en büyük eksikliğin böbrek naklinde olduğu açıklanırken böbrek bekleyen kişi sayısının ise 22 bin 146 olduğu açıklandı. Gündeme getirilen bu rakamın yanı sıra kornea ve karaciğer nakli için bekleyen kişi sayısının ise 5 bini aşkın olduğu beyan edildi. Sağlık Bakanlığı’nın paylaşmış olduğu verilere bakıldığında ise bugüne dek organ nakli yapan kişi sayısının 206 bin 599 olduğu göze çarptı. Önümüzdeki süreçte ise organ nakline teşvik konusunda duyarlılık sağlayacak olan projelere imza atılması ve organ nakli için bekleyen hastaların bir an önce hayallerine kavuşmasını sağlamak hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir

Kanser Hastalığını Tedaviyle Atlatarak Hastalara Işık Oldu

İnsan sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklardan olan kanser hastalığına yakalanan ve 4 yıl boyunca …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir