Ana Sayfa / EKONOMİ / Orman Bakanlığı kilosu 1000 € değerindeki Siyah elmas denilen trüf mantarı ormanı kuruyor

Orman Bakanlığı kilosu 1000 € değerindeki Siyah elmas denilen trüf mantarı ormanı kuruyor

 

Görüntüsü ve şekli ndeniyle siyah elmas denilen trük mantarının kilosu oldukça pahalı. Öyleki bazı yerlerde 1000 euro’dan başlayan fiyatlarla satışı yapılmakta. Anavatanı Fransa olarak kabul edilen trüf mantarı üretimi için bakanlık daha önce İspanya’ya bir heyet göndererek bu bitkinin yetiştirilme koşulları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamıştı. Orman Bakanlığı 400 dekarlık trüf ormanını hayata geçirebilmek için harekete geçti. Ege bölgesinde ilk büyük üretimini gerçekleştirecek olan Bakanlık 2018’e kadar bu eylem planını genişleterek başlatmak istiyor.

Denizli ve Muğla’da trüf aşılı 1200 adet fidan üretilmeye başlandı. 2018’de tamamlanacak eylem planı çerçevesinde 17 orman bölge müdürlüğünde trüf aşılı fidan kullanılarak, 400 dekar trüf ormanı oluşturularak sonuçlar gözlemlenecek.

Dünyada trüf mantarının % 45’ni Fransa, % 35’ini İspanya, yüzde 20’sini İtalya sağlamakta. Bunlar içinde en değerli olanı kara Elmas olarak da anılan Siyah Trüf. İtalyan mutfağının en önemli ve değerli malzelemelerinden biri olan siyah trüf mantarı, yetiştirilmesi çok zor olan bir mantar türü.

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir