Ana Sayfa / GÜNDEM / Peşmerge yardım için gelen silahları para için satıyor

Peşmerge yardım için gelen silahları para için satıyor

KDP Politbüro üyesi ve Peşmerge Güçleri Hazır Cephesi Sorumlusu olan Arif Teyfür, bazı iddiaları dile getirerek peşmergenin silah sattığına dair bilgilereulaştığını söyleyerek “Bazı haysiyetsiz üst düzey yetkililer peşmergeye gönderilen silahlarla ticaret yapıyor” dedi. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro üyesi Arif Teyfür, araplar hakkında ise sert bir üslup kullanarak “Dost bildiğimiz Araplar bile zor durumda bize sırtını döndü” diyerek bazı arap ülkelerini eleştiri yağmuruna tuttu.

KDP üyesi Teyfür yaptığıkonuşmada, “Fransız Bakan doğrudan Peşmerge Güçleri’ne yardım gönderme sözünü verdi. Bu arada şunu da belirlemek istiyorum. Bazı haysiyetsiz üst düzey yetkililer, peşmergeye gönderilen silahlarla ticaret yapyor. Hükümet bir an önce bunları ifşa edip, gereken cezayı vermeli. ” diyerek hükümeti acilen bu duruma el koymaya davet etti.

Arif Teyfür, Rûdaw’a verdiği röportajda bazı soruları şöyle yanıtladı

Irak’ta yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Sünniler ile Şiiler arasıda ciddi bir çekişme var. Aynı zamanda Sünni ve Şii siyasi partiler de kendi aralarında çekişme içinde. Bu iki oluşum o kadar birbirinden uzaklaşmış ki, Irak’ın bir daha kendi rayına dönmesi neredeyse imkansız. Irak’ın sonu yakın. Ülkenin üç bölgeye bölünmesinin önüne hiç kimse geçemeyecek.”

Parlamentodaki reform görüşmeleri neden aniden eyleme dönüştü?

“Başbakan Haydar Abadi’nin iddia ettiği ve Şii lider Mukteda Sadr’ın talep ettiği reform değil, sadece oyalamaktır. Irak’taki yolsuzluğun büyük bir parçası Şii Dava Partisi müdahildir. Yönetim onların kontrolündedir. Özellikle son iki yıl Irak’ı tahrip ettiler. 80 milyar yedek bütçesi olan Irak şu an iflas eşiğinde. Abadi reform yapamaz, onu çok iyi tanıyorum.Kürtler Bağdat’ta eski güce sahip değildir. Kürtler ikinci döneme kadar etkiliydi. Kürtler’e, “Siz terazinin kefesini dengeleyebilecek yumurtalarsınız” denilirdi. Öyle olmasaydı parlamentonun ikinci döneminde bütçenin Kürdistan Bölgesi aleyhinde eksik bir şekilde geçmesine izin vermedik. Reform adı altında önce Dr. Roj Nuri Şaveys’i Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’ndan aldı. Ardından Babekir Zebari’yi Genel Kurmay Başkanlığı’ndan uzaklaştırdı. Daha sonra Kürt olan Irak İstihbarat Başkan Yardımcısı’nı ve Kürt bakanları görevlerinden tek tek aldı. Ben çok önceden şunu söyledim; Kürtler bir gür Irak’tan uzaklaşacak. Bir çok konuda hâlâ Bağdat’a bağlıyız. Bunun için Kürdistan Bölgesi’nin iç siyaseti uygun olmalı. Kendi ayaklarımızın üzerine durmayı başarıp, sorunlarımızı çözebilecek duruma geldiğimiz zaman Bağdat’la kalan ipi de koparabiliriz.”

Başkan Mesud Barzani referadum için talimat verdi. Bunun önündeki engeller nelerdir?

“Referandumun yapılması çok önemli çünkü bu elimizde kalan son silahtır. Bağdat’la bir sonuca ulaşmadığımız zaman referandumla kaderimizi belirleyebiliriz. Ancak bu Bağdat’la ilişkilerimizin kopması anlamına gelmez. Bence bizler için konfederalizm en iyi seçenek. Kürtler’in düşmanları çok. Hem IŞİD hem de şöven Araplar. Kürtler kriz dönemlerinde her zaman yalnız bırakıldı. Muttefiklerimiz de bize karşı çıktı.Yıllar önce Kerkük meselesi için Kürtler’in yakın bir dostu olduğu söylenilen Iyad Alavi’yi ziyaret etmiştik. Alavi yüzümüze bakmadı bile. Kürtler’in dostu olanlar, sorunlar büyüdüğünde sırtları döndü. Henan Fetlawi, Aliye Nuseyf, Mışan Cuburi ve Öner Cubur gibi değersiz Arap şövenleri bir kenar bırakın.”

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir