Ana Sayfa / GÜNDEM / PKK’nın çocuk taburu ortaya çıktı

PKK’nın çocuk taburu ortaya çıktı

Terör örgütü PKK’nın kırsal alanda bulunan üyelerinin yaklaşık yüzde 40 civarının 18 yaşından küçük olduğu öğrenildi. Kuzey Irak’ta kurulan taburun 11 ve 15 yaş aralığında bulunan bir tabur çocuktan oluştuğu bilgisi alındı ve KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan’ın, genç yaştaki kız örgüt üyeleri ile fotoğraflarının olduğu ortaya çıktı.

İstihbarat kaynaklarının aldığı bilgiye göre terör örgütü PKK’nın çocuk taburu olduğu ve Kuzey Irak’ta bu 11-15 yaş aralığındaki çocuklara terör eğitimi verdiği öğrenildi. KCK ve gençlik yapılanması aracılığıyla kandırılan, çocukların önce sempatizan, ardından da dağlardaki kamplara götürülerek terörist olarak yetiştirildiği saptandı. Şehirlerde güvenlik güçlerine taş, molotofkokteyli ve demir bilye atarak çatışma ortamına hazırlanmaya başlanan çocukların, bir süre sonra örgütün bazı kademelerindeki yöneticiler tarafından izlendiği ve aktif olanların beyinleri yıkanarak veya zorla dağlardaki kamplara götürüldüğü, dağlara götürülenlerin, silahla korkutularak tehditle kamplarda tutulduğu bilgisi kaynaklar tarafından öğrenildi.

Kırsalda ve şehir kadrolarında 11 ile 18 yaş aralığındaki çocukların öne sürüldüğü, PKK’nın kırsal kadrolarının yaklaşık yüzde 40’ının 18 yaşın altında, yüzde 10’a yakınının ise 15 yaşın altında örgüte katıldığı ve örgütün, Türkiye’de istikrarsızlık yaratmaya dair eylemlerinde sözde “şehir gerillası” adı altında çocukları kullandığı istihbaratlar tarafından öğrenildi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sırasında geçen ay bir örgüt mensubunun üzerinde ele geçirilen ajandadaki bilgiler, örgütün 18 yaşından küçük çocukları silahlandırarak çatışmalara dahil ettiğinin önemli kanıtı olarak vurgulandı. PKK/KCK mensupları arasında mart ayında gerçekleştirilen görüşmelerde, “örgüt bünyesindeki 16 yaşından küçük kadroların fotoğraflarının müzahir yayın organlarında kesinlikle yer almaması” yönünde talimatlar verilmesi, örgütün çocukları silahlı kadrolarında barındırmayı sürdürdüğünı ortaya koydu.
Güvenlik güçlerine teslim olan bir terörist, örgüte katıldığında 13 yaşında olduğunu, Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde 11-15 yaş grubundaki örgüt mensuplarına 6 aylık eğitim verilen gençlik taburu bulunduğunu, Suriye’den kaçırılan küçük yaştaki çocukların gençlik taburu yaz barınma alanında eğitildiği bilgisini emniyet güçlerine verdi. 2015’in ikinci yarısı ve 2016’da sadece belirli bir dönemde Türkiye’de güvenlik güçlerine teslim olan örgüt mensuplarından 13’ü, örgüte katıldıklarında 18 yaşından küçük olduklarını, örgütte bulundukları sürede kendilerine saldırı eğitimi verildiğini ifadelerinde anlattı.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir