Ana Sayfa / SAĞLIK / Rahim ağzı kanserinin belirtileri nedir Rahim ağzı kanserinden korunmanın yolları nelerdir

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nedir Rahim ağzı kanserinden korunmanın yolları nelerdir

Cinsel siğillerin tedavisi nasıldır?
Memorial Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Opr. Dr. Ayşegül Gümrah Tuncel, bu kanser türüne karşı alınması gereken tedbirlerin ve PAP smear testinin önemini vurgulayarak, rahim ağzı kanserinin oluşum nedeninin tam olarak bilinemediğini fakat bazı faktörlerin bu kansere yakalanma riskini arttırdığını söyledi, Dr. Tuncel, “Serviks kanserinin gelişimindeki en önemli risk faktörü HPV’dir. Tamamından HPV virüsünün sorumlu olduğu rahim ağzı kanseri nedeniyle her 2 dakikada 1 kadın hayatını kaybetmektedir. Bu kayıpların en önemli sebebi ise gerekli tarama testlerin ve kontrollerin zamanında yapılmamasıdır. 100 den fazla tipi olan bu virüsün bazı tiplerinin kanser gelişiminde rol oynadığı tespit edilmiştir. HPV cinsel yolla bulaşmaktadır. Genital siğillere yol açtığı gibi hiçbir bulgu da vermeyebilir. Ayrıca sigara kullanımı da tüm kanserlerde olduğu gibi rahim ağzı kanseri için önemli bir nedendir” dedi

“Smear testi ile erken teşhis mümkün olabiliyor”
Rahim ağzı kanserinin rutin muayene ve tarama programları ile kontrol altına alınabildiğini belirten Tuncel, erken teşhis edildiğinde yüksek olasılık ile tedavi edilebilen bir kanser türü olduğunu önemle vurgulayarak, “Günümüzde bu kanserin taramasında kullanılan en yaygın yöntem PAP smear testidir. Aktif cinsel yaşamı olan her kadının yılda bir kez düzenli olarak yaptırması gereken smear testi ile rahim ağzında henüz kansere dönüşmemiş ancak kanserin ön lezyonları olan anormal yapılar tespit edilerek, hasta tam olarak sağlığına kavuşturulmaktadır” dedi.

“Düzenli kontroller ihmal edilmemeli”
21 yaş üzerindeki aktif cinsel yaşamı başlamış tüm kadınların 3 yılda bir kez smear testi yaptırmaları gerektiğini önemle belirten Tuncel, “Eğer aktif cinsel yaşam bu yaştan önce başlamışsa, başlanan yaştan itibaren ilk üç yıl içinde smear testi yapılması önerilir. Testler menopoz sırasında da aksatılmamalıdır. 65 yaşından sonra, hastanın o zamana kadar en az üç normal smear testi sonucu bulunuyorsa, doktorunun bilgisi ile smear testlerine son verilebilir. Ayrıca smear testinde şüpheli bir durum görülmüşse, test daha sık aralıklarla yapılabilir ya da ileri tetkik uygulanabilir.”

Rahim ağzı kanseri riskleri nelerdir?
– Sigara ve alkol kullanmak
– Çok eşli olarak cinsel ilişkide bulunmak
– A ve C vitamini eksikliği
– Cinsel ilişkinin yirmi yaş öncesinde başlaması
– Doğum sayısının fazla olması

Rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir?
– İlk evreleri çok fazla belirti görülmez. ilerlemeye başladığı dönemlerde bulgular ve ilk belirtiler ortaya çıkmaya başlar.
– Düzenli adet kanamaları olsa bile bu adet kanamaları yanında renkli kanlı akıntı kanser belirtilerinden olabilir.
– Cinsel ilişki sonrası kanama olması
– Cinsel ilişki sırasında ağrının oluşması da kanser belirtileri arasında sayılır.

“Koruyucu aşı”
Rahim ağzı kanserine neden olan virüse karşı geliştirilen aşı olan koruyucu aşı hakkında da bilgi veren Tuncel, “Koruyucu bir yöntemdir, ancak daha önce virüsle temas ederek enfekte olmuş kişilere tedavi edici özelliği yoktur. İdeal aşı yapılma dönemi 9-12 yaş arası olup, en geç 26 yaşına kadar yapılması önerilmektedir. Ancak ileri yaşlarda da koruma amaçlı aşı yapılmasında sakınca bulunmamaktadır. Erkek çocuklara da yapılmasında fayda vardır, çünkü cinsel yolla bulaşmaktadır. Aşı uygulanmış olanlara yıllık smear tarama testi yapılmalı, yılda bir kez jinekolog tarafından muayene olunmalıdır.” diyerek kadınlarımızı uyardı.

İlginizi Çekebilir

Uzman Doktorlardan Çocuk Hastalıkları Hakkında Detaylı Açıklamalar

Çocuk hastalıkları konusunda çok daha dikkatli olmamız gerektiği yönünde uzman doktorlarımız sürekli olarak açıklamalarda bulunmaktayken …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir