Ana Sayfa / GÜNDEM / Rus savaş gemisi İstanbul boğazından tanklarla geçti
rusya

Rus savaş gemisi İstanbul boğazından tanklarla geçti

En son Rus savaş jetinin düşürülmesi ile başlayan Türk-Rus gerilimi sürerken, Suriye olan iç savaşa dahil olan Rusya, savaş gemilerini uluslararası antlaşmalara uygun olarak boğazdan geçirip Akdeniz’e gönderiyor. Bugün de bir savaş gemisi boğazdan geçti fakat bu savaş gemisinin üstünde kamufle edilmeye çalışılmış 2 askeri araç gözlerden kaçmadı. Sıkıcı kamufle edilmeye çalışılan 2 tankı gören sahil güvenlik botu gemiyi yakından takip ederek Marmara denizinin çıkışına kadar izledi. Sahil güvenlik ekipleri ve deniz polisi ve polis helikopteri tarafından izlenen savaş gemisi güvenli bir geçiş sonrası rotasında gitmeye devam etti.

Rus donanmasına ait 158 borda numaralı savaş gemisi İstanbul Boğazı’ndan geçerek Marmara Denizi’ne doru gitti ve geçiş sırasında sahil güvenlik botu gemiyi yakından takip etti. Sabah saat 08.00 sıralarında Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na giriş yapan ‘KNA (KAİ) 158’ isimli Rus savaş gemisi boğaz girişinde sahil güvenlik ekipleri ve deniz polisi ve polis helikopteri tarafından denizden ve havadan takip edildi. Saat 10.30’da boğaz geçişini tamamlayan savaş gemisi Türk güvenlik birimleri tarafından Marmara Denizi’nin girişine kadar gemiye eşlik etti.

KAMUFLE EDİLMİŞ
Bununla beraber güvertesinde çok sayıda asker olduğu görülen geminin güvertesinde üstü kamufle edilmiş 2 adet tank gözlerden kaçırılmaya çalışılsa da fark edildi. Gemisinin geçişi sırasında güvertedeki bazı askerlerin dürbün ile etrafı gözledikleri izlendi. Askeri vinç gemisi yaklaşık 1 saatte İstanbul Boğazı’ndan geçişini tamamlayarak Marmara Denizi’ne bağlandı. Geçiş sırasında sahil güvenlik botunun savaş gemisini çok yakından takip etmesi dikkatlerden kaçmadı.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir