Ana Sayfa / EKONOMİ / Rusya ambargodan vazgeçti

Rusya ambargodan vazgeçti

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesi “Rosselhoznadzor”, 16 Mayıs Pazartesi günü bal kabağı haricindeki Türkiye’den gelen bütün tarım ürünleri ithalatını yasaklama kararından vazgeçtiğini duyurarak, Türkiye’den alınan olumlu sinyallere göre hareket ettiklerini belirtti.

Rusya Türkiye’ye uyguladığı ambargo tarım ürünlerine koyulan yasağı kaldıracağını açıkladı. Rus tarım kurumu sadece zararlı haşere içerdiği için bal kabağı ve kabağın 19 Mayıs tarihinden bu yana geçici olarak yasak ürün listesine ekleneceğini açıkladı.

TÜRKİYE’DEN OLUMLU SİNYALLER ALINDI
Açıklamayı yapan “Rosselhoznadzor” Başkan Yardımcılarından Yuliya Şvabauskene, “Bugün yaptığımız değerlendirme toplantısında Türkiye’den tüm tarım ürünlerine yasak uygulamasına herhalde geçilmeyecek. Türk tarafından hataları düzeltme yönünde olumlu sinyaller alındığı için radikal adımdan şimdilik vazgeçtik. Daha önce ilan ettiğimiz üzere bugün sadece marul ve kıvırcık yasağı uygulanmaya başlandı. 19 Mayıstan itibaren ise bal kabağı ve kabak da yasak listesine geçici olarak eklenecek. Türk ürünlerine ek yasaklar tamamen ürünlerin kalitesi ve karantina şartlarına bağlı. Yasaklanan ürünlerde sistematik biçimde Kaliforniya Tripsi olarak bilinen haşereye rastlandığı için geçici yasak getirmek zorunda kalıyoruz. Türk tarafının davranışlarına göre yasak konduğu gibi kaldırılabilir” açıklamasında bulundu.

SADECELİMON KALMIŞTI
1 Ocak yaptırım kararları listesine göre yasaklanan ve daha sonra eklenen tarım ürünleri toplandığında Rusya’nın şu anda sadece Türkiye’den sadece limon ithalatına ambargo koymadığı ortaya çıkıyor.

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir