Ana Sayfa / SAĞLIK / Sağlık Bakanlığı Sezaryen Doğumu Azaltacak
Sağlık Bakanlığı Sezaryen Doğumu Azaltacak

Sağlık Bakanlığı Sezaryen Doğumu Azaltacak

Bakanlık tarafından özel hastaneler ile yapılan görüşmeler sonrası her 4 doğumdan 3’nün sezaryen ile yapıldığı ve bu doğumların çoğunun özel hastanelerde yapıldığını belirterek sezaryen sayısını azaltacak ortamların oluşturulmasının sağlanmasını istedi.

Sağlık Bakanı olan Recep Akdağ, Türkiye’de özel hastanelerde gerçekleştirilen her 4 doğum içinden 3’üünü sezaryen doğum ile gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Yani %75’i sezaryen ile yapılmaktadır. Onun içinde özel hastanelerimizle görüşmeler yaptık. Bu oranı da mutlaka aşağıya çekeceğiz” dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yine Sağlık Bakanlığına bağlı olan özel hastanelerde sezaryen doğum oranının çok yüksel olduğunu ve 4 doğum arasından 3’ünün sezaryen yöntemi ile yapıldığını belirterek, “Yani yaklaşık olarak yüzde 75’i sezaryen ile yapılmaktadır. Onun için de özel hastanelerimiz ile görüşmeler yaptık. Bu oranı da mutlaka aşağı seviyelere düşüreceğiz” dedi.

Ziyaretleri nedeni ile Adana’ya giden Bakan Recep Akdağ, ‘İl Değerlendirmeleri Toplantısı sırasında Adana Valisi olan Mahmut Demirtaş, Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu Başkanı olan Prof. Dr. Alper Cihan, AKP Adana Milletvekillerinden olan Necdet Ünüvar, CHP Adana Milletvekili olan Zülfikar İnönü Tümer, Mehmet Şükrü Erdinç, Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanı olan Prof. Dr. İrfan Şencan, ilçelerin kaymakamları, hastane müdürleri ve beraberlerinde sorumluları ile bir araya geldiler. Yaklaşık olarak 5 saat sürmekte olan toplantı sırasında da Adana ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. Toplantı sonrasında da açıklamalar yapan Bakan Recep Akdağ, aile hekimlik kadrolarını arttıracakları açıklmasını yaptı. Akdağ, “Sadece Adana ili için değil, bütün Türkiye için yapılacak. Şunda da Adana’da bir aile hekiminin yaklaşık olarak 3 bin 300 kişi için hizmet vermektedir. Biz bu sayıları süreç içinde 3 bin altına çekilmesi istenmektedir ki hizmetlerin daha kaliteli bir hale gelebilsinler” açıklamalarında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Suriyeli Çocuklar Banyo Yaparken Adeta Ölümle Burun Buruna Geldi

Yozgat’ta bu gün oldukça zor anlar yaşayan 3 Suriyeli çocuğun yaşadığı anlar yetkililerce aktarıldı. Şofben …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir