Ana Sayfa / SAĞLIK / Sağlıkçılardan Devrim Niteliğinde Bir Nakil Açıklaması Yapıldı

Sağlıkçılardan Devrim Niteliğinde Bir Nakil Açıklaması Yapıldı

Tıp dünyasının çok uzun yıllardır gerçekleştirmeyi düşündüğü kafa nakli için flaş haberler geldi. Yapılması beklenen naklin ise kesin tarihi belirtildi;

Dünyada eşi benzeri görülmeyen bir ameliyat yapılması üzerine 100 kişilik bir ekip toplanacak. Çin veya ABD’de yapılması beklenen bu tarihe geçecek ameliyatın bir sene sonra yapılması bekleniyor. Ameliyatın yeni ölen bir insandan izin ile alınan kafa ve de nakil yapılmak üzere operasyon yerine gelecek kişinin vücudu soğutulacak. Soğutma işleminin sebebinin ise beyin hücrelerinin ölmemesi için yapıldığı belirtildi. Daha sonra en son aşama olarak vücuttaki bütün damarların ve de sinirlerin vücuda bağlanacağı belirtildi. Kalıtsal bir hastalıkla uzun yıllardır mücadele eden bir kişi dünyada ilk ve tek olacak ameliyata girmeyi kabul etti. Kendi kendine bir hayat sürdürebilmek için bu zorlu ameliyatı kabul eden kişi hayatta kaybedecek hiçbir şeyi olmadığını belirterek bu ameliyata girmek istediğini belirtti.

Ameliyatın Başarılı Olması Oldukça Muhtemel

Ameliyatın başarılı olma olasılığının neredeyse %90 olduğunu belirten uzman doktorlar, tıp dünyasında oldukça büyük bir yankı uyandırdı. Bu yapılması oldukça riskli olan operasyon için sadece sayılı aylar kaldığı söylenebilir. Bilim dünyasındaki isimler ise bu operasyona halen şüpheyle bakmaktayken, doktorlar operasyonun büyük ihtimalle gerçekleşeceğini savunuyor. Geçtiğimiz senelerde kafa nakli gerçekleştirilen bir maymunun belirli sebeplerden ötürü 20 saat yaşadığı belirtilirken, 70’li yıllarda gerçekleşen bir operasyonda ise maymunun 10 günü aşkın bir süre hayatta tutulduğu belirtildi.

İlginizi Çekebilir

Suriyeli Çocuklar Banyo Yaparken Adeta Ölümle Burun Buruna Geldi

Yozgat’ta bu gün oldukça zor anlar yaşayan 3 Suriyeli çocuğun yaşadığı anlar yetkililerce aktarıldı. Şofben …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir