Ana Sayfa / SAĞLIK / Sakız Çiğnemeyi Zararlı ya da Faydalı Hale Getirmek Sizin Elinizde

Sakız Çiğnemeyi Zararlı ya da Faydalı Hale Getirmek Sizin Elinizde

Sakız çiğnemenin faydalı olmasının ya da zararlı olmasının kişiye bağlı olduğunu belirten uzman doktorlar, bu konuya ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Günümüzde oldukça yaygın olan sakız tüketimi hakkında bilinmeyen gerçekler uzman doktorlarca açıklandı;

Öncelikle tatlandırıcılı sakızın faydalı veya zararlı olduğu konusuna değinen uzman doktorlar, konuyu çeşitli yönleriyle ele aldı. Sakız çiğnemenin dişlere oldukça faydalı olduğunu ancak sakızın boyutunun büyük olmaması gerektiğini belirten uzman doktorlar sakız hakkında bilinmesi gereken her noktaya değindi. Sakızın 30 dakikayı geçmeyecek sürede çiğnenmesi gerektiğini belirten uzman doktorlar, uzun süreli sakız çiğnemenin çene gibi hassas bir eklemin yorulmasına ve de bu sebeple çeşitli sorunlarla karşılaşılabileceğine değindi. Uzun süre sakız çiğnedikten sonra kişinin yorulabileceğini ve de bununla beraber çenede dayanılmaz ağrıların oluşabileceği de belirtildi. Aynı zamanda sakızın her zaman çift tarafla çiğnenmesi gerektiğinin de altını çizen uzman doktorlar, bu konunun altını özellikle çizdi çünkü çene gibi hassas eklemlerin hasar gördüğü zaman onarımının gerçekleşmeyeceği belirtildi. Uzun süre sakız çiğnendiğinde çenenin kilitlenmesi veya çene ekleminden çeşitli seslerin gelebileceğini belirten uzman doktorlar, bu konunun daha ilerleyen süreçlerde büyük sorunlara yol açabileceğini de belirtti. Aynı zamanda uzun süreli sakız çiğnemenin kişinin yüz hatlarında çeşitli simetrik problemler yaşatabileceğini belirten uzman doktorlar, bunun sebebini de detaylı bir şekilde açıkladı. Sakız çiğnenen tarafın daha çok gelişmesi dolayısıyla kişinin yüzünde asimetri oluşabileceğini belirten uzman doktorlar, sakız çiğneme süresinin 30 dakikayı kesinlikle aşmaması gerektiğini belirtti.

Diş Sağlığı İçin Büyük Önem Taşımakta

Yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü açıklamalar şekerli ya da şekersiz sakızın kısa süreli çiğnenmesi gerektiği yönünde. Aynı zamanda sakızın yemek yedikten sonra çiğnenmesinin dişleri kolayca temizlemekte ve de sakızın bakteri üreme olanağını kısıtladığı dolayısıyla faydalı bir şey olduğu da belirtildi. Bundan dolayı sakızın kişiye bağlı olarak faydalı veya zararlı olduğunu belirten uzman doktorlar, sakıza bu açıdan bakıldığında oldukça faydalı olduğu belirtildi. Ancak uzman doktorlar sakızın yanlış şekilde çiğnenmesinin ise ileri ki zamanlarda büyük sorunlar yaşatabileceğinin de altınız çizdi.

İlginizi Çekebilir

Kanser Hastalığını Tedaviyle Atlatarak Hastalara Işık Oldu

İnsan sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklardan olan kanser hastalığına yakalanan ve 4 yıl boyunca …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir