Ana Sayfa / GÜNDEM / Saray’da Kritik Süreç
Saray'da Kritik Süreç

Saray’da Kritik Süreç

Sarayda gerçekleştirilen zirve için meraklı bekleyiş bir hayli heyecanlı geçmişti. Saraydan gelecek sonuç ise halkın beklentilerini büyük ölçüde etkileyecek derken sonunda zirve tamamlandı ve zirve sonunda ihraçlar ile alakalı kritik isimler açıklandı.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın birlikte katıldığı dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen 5.5 saatlik zirve ardından 149 general ve amiral, 1099 subay ve 436 astsubay, Olağanüstü Hal kapsamında yayınlan Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile TSK’dan çıkarılarak ihraç edildi. TSK’nın 358 olan general ve amiral sayısı ihraçlarla 209’a geriledi.
KHK ile 249 havacı ve 7 karacı pilot da Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) çıkarıldı ve ilişiği kesildi.
İhraç edilenler içinde ise darbe girişimine dair soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Ankara Akıncı 4. Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim, eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk’ün damadı Hava Pilot Kurmay Yarbay Hakan Karakuş, Vodafone Arena Stadı’na helikopterle iniş yapan Hava Pilot Üsteğmen Kerime Yıldırım ile Gölbaşı’ndaki Polis Özel Harekat Daire Başkanlığına bomba atma girşimini yöneten Hava Pilot Kurmay Binbaşı Mustafa Azimetli de yer alıyor.
“SİZİ GÜLEN’LE GÖRÜŞTÜRELİM” DEDİ!
Tuğgeneral Hakan Evrim’in, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a “Sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen’le görüştürelim” dediği beyan edildi.
Akar bunun ardından verdiği ifadesinde şunları dile getirmişti; “Şiddetle ve hiddetle reddettim ‘Kendinizi ne zannediyorsunuz, siz kimsiniz, topladığınızı söylediğiniz ikinci başkan, kuvvet komutanları nerede, bakanlar nerede, elinizde kim varsa getirin, sizin başınız kıçınız kim’ diye bağırdım. Bunun üzerine Hakan Evrim ‘Dilerseniz sizi kanaat önderimiz Fethullah Gülen ile görüştürürüz’ gibi bir şey söyledi. Ben kimse ile görüşmem diyerek tersledim. Ardından Akın Öztürk dışındakiler odayı terk ettiler. Sözde bildiri metnini imzalamam ve okumamı istediklerinde elimi bile sürmedim, okumadım, hatta bana okuduklarında önemsiz ve alaycı bir şekilde dinledim”
Evrim’in ise verdiği açıklamalarda, “Yaklaşık 60 kişilik grup geldi. ‘Bize silah, yakıt ve teçhizat lazım’ dediler. Beni zorladılar, direnemedim. İsteklerinin yerine getirilmesi talimatını verdim. Tüm istekleri yerine getirildi. Darbeci değilim. Olaylardan haberdar değildim, suçlamaları kabul etmiyorum” şeklinde beyan verdiği dile getirildi.
“TALİMATLARA UYMAYA DEVAM ETTİM”
Darbe kalkışması esnasında Yalova’dan havalanarak İstanbul’a 3 sorti gerçekleştiren kadın Pilot Üsteğmen Kerime Kumaş, ifadelerinde Vodafone Arena’ya asker indirdiğini, Boğaz Köprüsü’nde sıkışmış olan askerleri kurtardığını ve helikopterinin isabet aldığını açıkladı. Tutuklanan Üsteğmen Kumaş, “Olayın darbe girişimi olduğunu sonradan öğrendim, yine de verilen emirleri uyguladım” şeklinde beyanda bulundu.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir