Ana Sayfa / EKONOMİ / SGK Borçlarına Taksit

SGK Borçlarına Taksit

Son günlerde uzun bekleyişin ardından gündeme getirilen borç yapılandırması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın onayının ardından tamamı ile netlik kazandı. SGK’ya borcu olanlara büyük müjde geldi çünkü artık SGK’ya büyük rakamlarda borcu olanlar için bu borçlar yapılandırılacak ve taksitlerle ödenebilecek.

 Torba yasanın gündeme geldiği bugünden yana gündemden düşmek bilmeyen en önemli madde borçların yapılandırılması ile ilgili olan maddeydi. Devlet kurumlarına borçlu olan vatandaşlarının borç yüklerinin hafifletilmesi adına bu borçlarda yapılandırmaya, cezai farkların kaldırılmasına ve faizlerin eritilmesine yönelik düzenlemeler sürmekteydi. Sonunda bahsi geçen yasa resmi gazetede yayınlandı ve borçlu vatandaşlar rahat bir nefes aldı.

Yapılandırma bünyesinde, idari para cezalarına yönelik gecikme cezalarının yanında ayrıca borç asıllarının da %50’si kalkacak. Otomatik olarak 100 lira idari para cezası olan ve 40TL de buna yönelik gecikme cezası olan ve borcu olan bir kişi bu tutarı ödeyecekken borç aslını 50TLolarak, 40TL gecikme cezasını ise 50TL borç aslına eklenecek enflasyona göre düzenlenecek olan tutarla beraber ödeyecek.

 36 AYA  KADAR OLAN ORANLARDA TAKSİTLENDİRME SUNULACAK

Yapılandırma çerçevesinde, SGK’ya borcu olan kişilerden borcunun tamamını peşin ödemesi durumunda  ana paraya koyulan enflasyon farkının yarısı borçludan talep edilmeyecek. SGK’ya borcu olan kişiler peşin ödemenin yanında 2 aylık dönemler halinde ödeme gerçekleştirebilecekler.

Devlet kurumlarına borçlu bulunan vatandaşlara sunulan çeşitli taksit yapılandırmaları ile beraber artık borçlar tahsil edilebilecek ve bu durum hem vatandaşa katkı sağlarken hem de devlet ekonomisinde ihtiyaç duyulan tahsilleri hızlandıracak.

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir