Ana Sayfa / TEKNOLOJİ / Siber saldırı değil yazılımcıların patent kavgası çıktı
siber saldırı

Siber saldırı değil yazılımcıların patent kavgası çıktı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Diyarbakır, Siirt, Tekirdağ ve Kocaeli’nde bulunan hastanelere yönelik olarak önceki gün gerçekleştirilen siber saldırıların arkasından yazılımcılar çıktı.

Saldırıda özellikle Diyarbakır’daki hastanelerin bilişim hizmetleri etkilendi, hasta işlemleri ve laboratuvar hizmetleri kısa bir süreliğine de olsa aksadı. Ancak bakanlığın elinde bulunan yedekleme mekanizması sayesinde saldırı kısa sürede atlatıldı ve olası bir felaketin önüne geçilmiş oldu.

BAKANLIK 5 MAYIS’TA UYARDI
33 devlet hastanesinin bilgileri hackerlar tarafından silindi. TÜBİTAK’a bağlı SİBER Güvenlik Enstitüsü’nden kamu kurumlarına yönelik siber saldırı yapılacağına ilişkin uyarısı üzerine Sağlık Bakanlığı, 5 Mayıs 2016 tarihinde veri sisteminde açıklık bulunan tüm illeri siber saldırıya karşı uyardı. Buna rağmen sadece bir yazılım firmasının iş yaptığı Diyarbakır, Siirt, Tekirdağ ve Kocaeli illerinde söz konusu basit açıkların giderilmemesi üzerine sağlık hizmetlerinde bazı sıkıntılar meydana geldi. Bakanlık, hem önlem almayan idari yetkililer hem de yazılım firması hakkında soruşturma başlattı. Alınan bilgiye göre söz konusu olayın firmalar arasında mahkemeye uzanan patent mücadelesinden kaynaklanabileceği iddiasının üzerine gidilmekte.

HASTANELER ÖZEL VPN AĞINA ALINACAK
Sağlık Bakanlığı görevlileri, bu tür olayların yaşanmaması için, sağlık hizmeti veren kurumların çoğunluğunun SB ismi verilen özel VPN ağının içine alındığını açıklayarak, tüm hizmet vericilerin bu ağın içine alınması işlemini tamamlayacaklarını belirtti.

İlginizi Çekebilir

Apple Airpods’unun Kaybolmasından Şikayetçi Olanlara Müjde

Apple’nin yayınladığı andan itibaren çok büyük ilgi gördüğü ve milyonlarca kişi tarafından satın alınan kablosuz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir