Ana Sayfa / GÜNDEM / Sonik Patlama Testi Kayseri’de Yapıldı İddiası

Sonik Patlama Testi Kayseri’de Yapıldı İddiası

TBMM’yi bombalayan uçaklar darbe giriimi sırasında öyle bir patlamaya neden oldu ki her seferinde acaba bir yer mi bombalandı da bu kadar büyük şiddette bir ses ortaya çıktı dedirtirken, yapılan analiz gözlem ve incelemeler bu sesin yapılan bir bomba atışından değil de savaş uçaklarının en yüksek hız seviyesine çıkıp ses hızını aşması sonucu ortaya çıktığını ortaya koydu.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’da gerçekleştirdiği ve beceremediği darbe girişiminin en büyük olaylarından biri de TBMM’nin bombalanmasıydı. Yalnız bu bombalamadan önce yüksek seste bir patlama sesi çıkıyordu. Bu sonik patlamanın provasının ise 12 nisanda Kayseri’de yapıldığı iddia edildi. 12 Nisan’da Kayseri’de akşam saatlerinde tüm ilçeler ve civar illerde hissedilen çok büyük bir patlama sesi duyulmuş ve patlama sesinin bölgeden geçen bir savaş jet uçağının ses duvarını aşmasıyla oluşan sonik patlama olduğu anlaşılmıştı.

Kayseri İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular’ın, olay sonrasında Kayseri Valiliği’ne yazdığı resmi belgede, ilgili kurumun yazılı veya şifahi olarak emniyete uçuşla ilgili bir bilgi veya döküman ulaştırmadığını açıkladı.

Ses duvarının aşılması ile oluşan şiddetli patlama sesinden ötürü Kayserili halk 155 polis imdat hattına çok sayıda ihbarda bulunduğu, yapılan kontrollerde şehrin olabilecek herhangi bir yerinde patlama ya da buna benzer olumsuz bir olayla karşılaşılmadığı açıklayan yazıda, savaş jetinin sebep olduğu patlama sesiyle ilgili kurumlardan kamuyu aydınlatıcı kesin ve net bir açıklama yapılmadığı söylendi.

15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimiyle alakalı soruşturma kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan Kayseri Garnizon Komutanı Tümgeneral İsmail Yalçın’ın bilgisi dahilinde uçarak sonik patlamaya sebep olan savaş jetinin, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Ankara hava sahasındaki savaş uçaklarının yaptığı sonik patlamanın provasının yapılmış olabileceği iddia edilmekte ve değerlendirilmekte.

FETÖ’nün darbe girişimi sonrası önce gözlartına alınan ve daha sonra tutuklanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk’ün de o tarihlerde oldukça sık Kayseri’ye gelip gittiği yönündeki bilgileri de değerlendiren Emniyet Müdürlüğü, nisan ayındaki sonik patlamanın Ankara’da 15 Temmuz’daki benzer olayla ilgisini ortaya koyabilmek için çalışma başlattı.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir