Ana Sayfa / TEKNOLOJİ / SOSYAL MEDYAYA ERİŞİM KISITLANDI

SOSYAL MEDYAYA ERİŞİM KISITLANDI

25 Ağustos saat 23:15 itibariyle Türkiye genelinde aşamalı olarak Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya araçlarına erişim kısıtlandı. Henüz sebebi açıklanmayan bu kısıtlamaların ardından kullanıma açık olan medya araçlarında çeşitli spekülasyonlar ortaya atıldı.

Son günlerde ülkemizde artan terör saldırılarının ardından, saldırıların hemen gerçekleştiği saatlerde sosyal medya araçlarına erişim kısıtlanmıştı. Bu kısıtlamaların sebebi olarak ise terör propagandalarının ve saldırıların şiddet içeren görsellerinin toplumsal bilinci zedelemesini engellemek için olduğu beyan edilmişti.

25 Ağustos günü saat 23:15 sularında ise henüz nedeni bilinmeyen bir şekilde Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya araçlarına erişim kısıtlandı. Kısıtlanan erişim aşama aşama yayılarak gerçekleşirken. İnternet servis sağlayıcılarının tümünde erişimin kısıtlandığı tespit edildi.

Sosyal medya araçlarına erişimde sorun yaşayanlar ise çeşitli spekülasyonları gündeme taşıdılar. Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı bulunan ve en aktif sosyal medya aracı olma madalyasını taşıyan üç uygulama Insta, Face ve Twitter aplikasyonlarında erişimin kısıtlanmasının nedeni olarak siber saldırıların söz konusu olabileceği açıklandı. Bununla beraber çeşitli paranoyalarda gündemde yer aldı ve bunlardan birisi de sosyal medya araçlarının komple ülkede kullanıma kapatılması gibi oldukça abartılı bir spekülasyon oldu.

Erişimlerin kesilmesinin ardından çeşitli forum sitelerinde bu kesintinin yurt dışı çıkışlara dair bir arızanın söz konusu olduğu yahut bir siber saldırının yaşandığı konuşuldu. Son haftalarda defalarca internet hızının yavaşlatıldığı ve sosyal medya araçlarına erişimin kısıtlandığı göz önünde bulundurulacak olursa, henüz haberi yayılmamış olan bir operasyon yahut terör saldırısının da gerçekleşmiş olabileceği ihtimali büyük paniğe ve korkuya neden oldu.

Kısa sürede kitlesel iletişim sağlanabilen ve bu konuda bilhassa faydalı olan Twitter’a VPN ile erişen kişiler ise henüz ekstra bir bilgi paylaşmadılar.

İlginizi Çekebilir

Fifa 17 mobil platforma iniyor

Yapımcılığını Electronics Art şirketinin üstlendiği ve EA Canada tarafından geliştirilen Fifa 17’nin bu yıl android …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir