Ana Sayfa / YAŞAM / Starbuck’a 5 milyon dolarlık buz davası

Starbuck’a 5 milyon dolarlık buz davası

ABD’de yaşanan olayda Illinois eyaletinde yaşayan Stacy Pincus adlı bir müşteri, içtiği kahvede oldukça fazla buz kullanıldığını, bu yüzden müşterilerin buza para verdiğini iddia ederek, kahve liderine 5 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Davada, Starbucks’ın bilerek tüketicilere daha fazla para ödettiği, içecek olarak tanımlanan şeylerin içilebilir sıvılar olduğu, buzun ise içilebilir bir sıvı olmadığı belirtildi.
Pincus, Starbucks’un buzlu içeceklere, reklamlardaki görsellerden çok daha fazla buz konulduğunu ve bu sayede haksız kazanç elde edildiğini iler sürdü. Amerikalı müşteri bardaklara konulan aşırı buz nedeniyle içecek miktarının yüzde 50’ye kadar bir azalma gösterdiğini ileri sürdü. Bu durumun kendisinde maddi kayba neden olduğunu iddia eden bayan müşteri konuyu mahkemeye kadar götürdü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Starbucks davayı “çok saçma” olarak açıklama gereği duydu. Buzlu içeceklerin temel maddelerinden birinin buz olduğunu belirten Starbucks, “Müşteri beğenmezse kendisine yenisini yapabiliriz” açıklamasıyla kendini savundu.

Dünya genelinde 20 binden fazla kahve dükkanı bulunan ABD merkezli Starbucks’a açılan ilk dava bu değil. Kahve devine geçen ay da sıcak içecekleri nedeniyle dava açılmıştı. Sıcak içeceklerin konulduğu bardakların tamamıyla doldurulmadığını savunan bir müşteri Starbucks’a dava açarak konuyu yargıya taşımıştı.

Amerikan yasaları, içecek miktarını sıvı birimleri cinsinden hesaplıyor. Bu sebeple kahvelerin üstüne konulan kremalar, satışta belirtilen orana dahil değil. Yani bardak kremayla beraber ağzına kadar doluysa, Starbuck yüzde 25 daha az kahve satmış olabiliyor..

İlginizi Çekebilir

Yetkililerimizden Engellilerimizin Yüzlerini Güldürecek Açıklamalar

Engelli bireylerimizin toplumda çok büyük bir öneme sahip olduğu ve onların da sosyal yaşama tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir