Ana Sayfa / SAĞLIK / Tavuk Döner Tüketiminde Artış

Tavuk Döner Tüketiminde Artış

Yapılan istatiksel çalışmalar Tavuk Döner tüketiminde son yıllarda çok büyük artış yaşandığını ortaya koydu. Her köşe başında bulunabilecek olan dönercilerin sayılarının artması ile de belirginleşen tavuk döner tüketimi ise sağlık açısından ileriye yönelik endişeleri arttırıyor.

Son yılların sokak kültüründe adını belirgin harflerle yazdıran Tavuk Döner tüketimi tavan yapmış durumda. Günün her saatinde, her an fast food olarak tüketime hazır olan Tavuk Döner tüketimi 90’lı yıllardan bu yana en büyük tüketim virajına girdi. Beyaz et tüketiminin ve yaygınlığının bu şekilde artması ile dönerin ekonomik anlamda da önemi ortaya çıkıyor.

Fiyat olarak standart bir yemek menüsüne göre oldukça cazip fiyat ile tercih edilmeye en uygun olan yiyecek olarak gündeme gelen Tavuk Döner istatistik verilerle analiz edildiğinde ülke çapında gerçekleştirilen beyaz et tüketimini de ortaya koyuyor. Liflerinin kısa olması, kolay tüketilmesi, soğuk veya sıcak olarak tercih edilebilmesi ve fiyat olarak da oldukça ekonomik olması sebebi ile tavuk döner son yılların en önemli tüketim alışkanlıklarından birisi olarak gündeme geliyor. Ülke çapında her yerde açılan tavuk dönercilerin yanı sıra artık kurumsal olan bir çok restaurant ve lokanta da tavuk döner servislerine başlamış durumda. Hem yapımı hem de maliyeti oldukça kolay ve uygun olan Tavuk Döner son yılların en büyük tüketim oranına dayandı.

Türkiye bazında yapılan araştırmalarda ülke çapında günlük olarak kişi başı tüketilen beyaz et miktarının ise 37.5 gram olduğu açıklandı bu oran önceki beş yılın tamı tamına iki katı olarak gündeme geldi.

İlginizi Çekebilir

Kanser Hastalığını Tedaviyle Atlatarak Hastalara Işık Oldu

İnsan sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklardan olan kanser hastalığına yakalanan ve 4 yıl boyunca …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir