Ana Sayfa / EKONOMİ / TÜİK Enflasyon Rakamlarını Açıkladı
TÜİK Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

TÜİK Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) paylaşımlarına göre, temmuz ayı itibariyle 12 aylık ortalamalar göz önüne alındığında tüketici fiyatları % 7,91, yurt içi üretici fiyatları ise % 4,77 yükseliş gösterdi.
TÜFE temmuz ayında bir evvelki aya kıyasla % 1,16, geçen yılın aynı ayına göre % 8,79 arttı. Yİ-ÜFE ise bir önceki aya kıyasla 0,21, geçen senenin aynı ayına kıyaslandığında % 3,96 artış gösterdi.
BEKLENTİ DÜZEYİ
Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne dahil olan ekonomistler, temmuz ayı içinde TÜFE’nin yüzde 0,64 artmasını tahmin etmişti. Ekonomistlerin temmuz ayına yönelik enflasyon beklentileri, en düşük % 0,10 ve en yüksek yüzde 1,13 aralığında bulunmuştu.
Aynı esnada TÜFE haziran ayında 0,47, Yİ-ÜFE yüzde 0,41 yükselmişti. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında %7,64, yurt içi üretici fiyatlarında % 3,41 olarak belirlenmişti.
EN YÜKSEK ARTIŞ ALKOLLÜ İÇECEKLERDE GERÇEKLEŞTİ
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine dayanarak, TÜFE, temmuz ayında bir önceki aya kıyasla % 1,16, geçen yılın aralık ayına karşın % 4,84, geçen yılın aynı ayına göre % 8,79 ve 12 aylık ortalamalara kıyasla ise % 7,91 artışa sebep oldu.
Ana harcama grupları bünyesinde temmuz ayında, aylık bazda en fazla artış % 7,05 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşi. Gıda ve alkolsüz içeceklerde % 3,15, haberleşmede %1,38, çeşitli mal ve hizmetlerde % 1,31 ve lokanta ve otellerde %1,22 artış yaşandı.
Temmuz ayında aylık bazda endekste bulunan gruplardan yalnızca giyim ve ayakkabıda yüzde 4,14 düşüş gerçekleşti.
Gıda enflasyonu sebebiyle yaratılan Gıda Komitesi, meyve sebze fiyatlarındaki artış nedeniyle Hal Kanunu’nun değiştirilmesine karar verdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği değişiklik çalışmasına dayanarak, marketler, meyve ve sebze fiyat etiketlerine, üretici fiyatı ile kendi alış fiyatını da yazması gerekecek. Bu şekilde, tarladan markete dek fiyattaki artışın sebebi belli olacak.
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya gıda enflasyonu ile başa çıkma kapsamında Hal Kanunu’nda değişiklik gerçekleştirileceğini beyan ederken Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da konuyla alakalı çalışmalarına hız kazandırdı.
Bunun ardından ise, Tarım ve Gümrük bakanlıkları ile Merkez Bankası temsilcilerinin görev aldığı Gıda Komitesi, üretici satış fiyatları ile perakende satış fiyatları içindeki farka dönük önlem kararları verdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, üretici ile perakende satış fiyatlarındaki farklılığın, perakende satış aşamasında gerçekleştiğini saptadı. Buna doğru mevzuat değişikliği gerçekleşecek.
TOPTAN FİYATLARLA MARKETİN KAZANCI MEYDANA GELECEK
Taslağa dayanarak Hal Kayıt Sistemi üzerinden ayarlanan ve perakende satış noktalarında bulunması şart olan ürün künyelerinde, üretici ve üretim bilgilerinin yanında perakendecinin alış fiyatı da yer alacak. Böylece tüketici, satın almak üzere olduğu sebze ve meyvenin satıcılar tarafından hangi fiyata alındığından bu şekilde haberdar olabilecek.

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir