Ana Sayfa / GÜNDEM / Türkiye-Irak İlişkileri Arasında Bir Gerginlik Durumu Söz Konusu

Türkiye-Irak İlişkileri Arasında Bir Gerginlik Durumu Söz Konusu

Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini açıklayan Büyükelçi Alevi, bu sürecin acilen son bulması gerektiğini belirtti. Aksi halde Türkiye-Irak ilişkilerinin gerginleşeceğini belirten Büyükelçi, Türkiye’ye adeta tehditler savurdu;

Türkiye’nin Irak sınırlarını ihlal ettiğini ve de bu konuda muhakkak geri adım atılması gerektiğini belirten Büyükelçi, Türkiye askerlerinin Irak’ta ki varlığının tamamen illegal olduğunu da belirtti. Türkiye’nin Irak toprak sınırlarına saygı göstermediğini belirten Irak yetkilileri, bu durumun bir an önce son bulması gerektiğini belirtti. Irak’ta bulunan güçlerin tamamen Irak bilgisi dahilinde Irak sınırlarında bulunduğunu belirten yetkililer, Türkiye’nin Irak topraklarında yer almasını hoş olarak karşılamamakta. Türkiye’nin Irak’a yönelik operasyonlarına Irak karşı çıktı ve de bu durumun hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini belirtti. Aynı zamanda Musul yakınlarında ki bölgede yapılan bir toplantı da bu konuda bir tartışma konusu ortaya çıktı. Tartışma kapsamında Büyükelçi Alevi, Irak’ın Başika bölgesinde ki Türk askerlerinin Irak’ın toprak egemenliği ihlali konusunda çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Bu konuda Türkiye hiçbir şekilde geri adım atmazsa Irak’ın bu konuda ki tavrının oldukça farklı olacağını belirtti. Irak’ın parçalanmış bir ülke olmasının Türkiye’yi ilgilendirmediğini belirten Büyükelçi Alevi, yönetimin güçlü olmamasının Irak’ın federal bir ülke olduğu gerçeğini değiştirmediğini belirtti.

Irak Türkiye’ye Karşı Kötü Bir Tavır Takınabilir
Türkiye’nin Irak’ta askerlerini bulundurmasının oldukça yanlış bir durum olduğunu ve de kabul edilemez bir durum olduğunu belirten Büyükelçi Alevi, ülke bütünlüğünün hiçbir şekilde bozulamayacağını belirtti. Irak’ın parçalanmış bir ülke olabileceğini ve de hatta güçlü bir merkezi yönetime sahip olmamasının Türkiye’yi ilgilendirmediğini de belirten Irak’ın Ankara Büyükelçisi Alevi, Türk yetkililerine adeta tehditlerde bulundu. Türkiye’nin Irak’ta ki bu merkezi yönetimin bozulmasının hiçbir ülkeyi ilgilendirmediğini belirten Irak Büyükelçisi Alevi, Irak’ın yine de ne olursa olsun meşru bir yönetimle yönetildiğini belirtti. Aynı zamanda Büyükelçi Alevi, Türkiye’nin eski Musul valisi ile anlaştığını, ancak bu anlaşmanın Irak’ı ilgilendirmediğini ve de Irak’ı kapsamadığını belirtti. Bu konu hakkında hiçbir Türk yetkilileri ile görüşülmediğini de belirten Alevi’nin, konuya ilişkin gelecek günlerde açıklamalarda bulunacağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir