Ana Sayfa / EKONOMİ / Türkiye’ye gelen turist sayısında rekor düşüş

Türkiye’ye gelen turist sayısında rekor düşüş

Ekim 2006’dan beri en büyük düşüşün yaşandığı turist sayısında, turizm sezonunun açılmasıyla birlikte önümüzdeki aylarda daha sert düşüşlerin görülmesi beklenmekte. Bunun sebebi ise Rusya ile olan dış politikadaki gerilim komşu ülkelerde yaşanan terör ve tabiki yurt genelindeki terör saldırıları gösteriliyor. Rusya’dan gelen turist sayısı geçen mart ayına göre %60 seviyesinde düşüş gösterirken Irak’tan gelen turist sayısında da oldukça büyük bir düşüş gözlemlenmekte. Rusya-Ukrayna krizi sonrası batı ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı ambargolar nedeniyle Rus vatandaşlarının satın alma gücündeki sert gerileme ve bir Rus savaş uçağının geçen yıl Kasım ayında Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesinden sonra yaşanan kriz, Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısını Mart ayına göre yüzde 58.95 düşüşle 23,947’ye gerilemesine neden oldu. İlk üç aydaki düşüş ise yüzde 56.2 civarında gerçekleşti.

Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu, “Rusya ile yaşanan sorunlar ve güvenlik endişeleri yavaş yavaş turizmde etkisini gösteriyor. Birinci çeyrek aslında turizm için önemli bir dönem değil, turizm mevsimi olmadığından normal seyahat edenler veride daha fazla yer tutuyor. Ancak sezonun açılacağı Nisan ayı sonrasında, turizm mevsiminde düşüşün gerçek boyutu görülebilecektir” açıklamasını yaptı.

Öte yandan IŞİD ve PPK’nın canlı bomba saldırılarının iç güvenlik riskini de artırması sebep gösterilerek, yabancı turist sayısındaki en yüksek düşüşlerin güvenlik sorunlarına daha hassas olan kişi başına milli geliri yüksek ülkelerden gelen turist sayılarında görülüyor. Turist sayısındaki düşüşün turizm gelirlerini de negatif yansıyacak.

IRAK’TAN YÜZDE 80 AZALMA
Verilere göre Mart ayında Alman turist sayısı yüzde 17, Japon turist sayısı yüzde 48 geriledi. Irak’tan gelen turist sayısında ise yüzde 80 düşüş görüldü.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), son zamanda yükselen güvenlik kaygıları sebebiyle bu yıl Almanya enbaşta olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden gelecek turist sayısında mühim düşüş beklendiğini ifade ederken; rezervasyon ve organizasyonlarda da çok sayıda iptal olduğunu ifade etti .

Turizm sektörüne karşı rapor ve veri sunan özel araştırma kurumu Turizm Databank’ın yayınladığı rapora göre ise, Rusya ve Avrupa pazarlarındaki daralma sebebiyle 2016’da Türkiye en negatif senaryoda 6.5 milyon turist ve 7.5 milyar dolar gelir kaybı olarak bilgisi verildi .

Turizm gelirleri 2015 senesinde bir önceki yıla göre yüzde 8.3 azalışla 31.46 milyar doları görmüştü. Güncel OVP’ye göre turizm ( seyahat ) gelirlerinin 2016’da 27 milyar dolar olması beklenmekte.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bilgilerine göre , yabancı ziyaretçi sayısı ise 2015’te yüzde 1 .61 azalarak 36.24 milyona düzeyine geriledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, Ocak-Şubat aylarında turist sayısında görülen düşüşün dramatize edilmemesi gerektiğini söyleyerek, “Biz yine de riski ciddiye alıyoruz. Turizm sektörüne yönelik kapsamlı güçlü destekler getirdik; onun dışında üzerinde çalıştığımız yeni bir program yok” açıklamasını yapmıştı.

Hükümet yetkilileri sektördeki sorunların çözümü için 255 milyon TL’lik hibe desteği , 288 milyon TL’lik ödemeye kolaylığının da aralarında bulunduğu teşvik izah ederken , pazarın sert düşüşleri tanıtım, reklam ve ülke çeşitlendirme ile çözümlenebileceğini düşünmekte.

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir