Ana Sayfa / TEKNOLOJİ / VolksWagen’in ardından Japon devi Mitsubishi’de skandal itirafta bulundu

VolksWagen’in ardından Japon devi Mitsubishi’de skandal itirafta bulundu

Otomotiv devlerinden itiraflar bitmiyor. Bu itiraflar hem skandallara hem de firmaların marka değerlerinin yerle bir olup borsa da hızla çöküş yaşamasına neden oluyor. Bundan önce Alman devi VW’in emisyon ölçümlerini bilerek düşük göstermesi ile başlayan skandallara Japonya’dan da Mitsubishi Motors eklendi. Bazı modellerin yakıt tasarruf değerleriyle oynandığını itiraf eden yöneticilerin açıklaması sonrası Mitsubishi hisseleri borsada dibi gördü. Japon dört modelin yakıt tasarrufu testlerinde manipülasyon yapıldığını kabul eden Başkan Tetsuro Aikawa’nın da katıldığı basın toplantısında yapılan açıklamaya göre manipülasyon 625 bin’den fazla aracı etkileyecek.

Açıklamanın ardından Mitsubishi’nin hisseleri Haziran 2004’ten beri en büyük düşüşü gösterdi ve yüzde 15’ten fazla değer kaybederek söz yerindeyse çakıldı.

İlk kez bir Japon otomotiv şirketinde böyle bir skandal itiraf edildi. Alman otomotiv devi Volkswagen’in de geçtiğimiz yıl egzoz emisyonlarını kasıtlı olarak düşük gösterdiği ortaya araştırmalar sonucu saptanmıştı

ABD’nin Çevre Koruma Müdürlüğü (EPA), Eylül 2015’te Volkswagen’in dizel motora sahip araçlarına fabrika çıkışında yapılan egzoz emisyon testlerinin hatalı olduğunu açıklamıştı. Rapor Alman otomobil üreticisine yarım milyon aracı piyasadan toplama çağrısı yapıyor, Volkswagen dizel motorlu araçlara yerleştirilen bir yazılım sayesinde aracın karbon emisyonlarını bilinçli şekilde olduğundan daha düşük göstermekle suçlanmış, firma da bunu kabul etmişti.

İlginizi Çekebilir

Apple Airpods’unun Kaybolmasından Şikayetçi Olanlara Müjde

Apple’nin yayınladığı andan itibaren çok büyük ilgi gördüğü ve milyonlarca kişi tarafından satın alınan kablosuz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir