Ana Sayfa / YAŞAM / Yeni Eğlence: Slime

Yeni Eğlence: Slime

Henüz ufakken oynadığımız ve her çağdan çocuğun çok beğendiği oyun hamurlarında yeni bir devir başladı! Yetişkinlerin ve ufakların oldukça yüksek ilgi duyduğu ve sevdiği slime nasıl yapılır sorusu ise gündeme bomba gibi düşerken YouTube’da blog videoları yayınlayan bir çok hesap Slime’ın çeşitli yapılış yöntemlerini yayınlayarak milyonlarca izlenme sayısı kazandı. Kimi oyuncak satan mağazalarda yer alsa da özellikle yapımı da çok keyifli olarak bilinen slime, sıklıkla ev yapımı olanları beğenilerek çocukların oynamaları için üretiliyor. Bu nedenle ise insanlar slime yapma teknikleri kendileri buluyor ve genişletiyorlar.
Rengârenk slimelarla oyun hamurundan değişik türde bir eğlence gündeme getiriliyor. Yapışmayan yapısı ile bilhassa çocukların eve bir zarar vermemesini sağlıyor. Peki slime’nin nasıl bulunduğu ve tarihi konuları nasıl gerçekleşti. Bunlar ise alttaki paragraflarda sizler için açıklanıyor.
SLİME’IN TARİHÇESİ:
Slime yoğun olarak son zamanlarda ünlü de olsa, özüne inildiğinde slimeın keşfi 1920 yılına kadar iner. 1920 senesinde Nobel ödüllü Hermann Staudinger sentetik polimerler üzerine işlemler gerçekleştirir ve deneyler yaparlar. Polimer, bünyesinde birden çok molekülün tek bir molekül durumunda yer aldığı bir tür bileşiktir. Hermann Staudinger seneler boyu kimyasal çalışmalar gerçekleştirir ve yarı akışkan maddeler ile ilgili olarak birçok çalışmanın sonrasında slime’ı elde etmeyi başarır. Slime’la oyuncak yapma seviyesine gelen dek çok yol katederler. Fakat 1950 senelerinde, elde edilen bu kimyasal madde ile diş macunları, sakızlar ve bu türde ürünler gündeme getirilir.
SLİME HAKKINDA:
Slime ise bir Amerika’lı bir oyuncak şirketi bünyesinde üretilen bir çeşit oyun hamuru. Slime bileşiğinin yapısı yarı yapışkan- yarı akışkan olarak bilinir. 1976 senesinde üretilen, toksik olmadığı bilinen viskozite malzemeden meydana gelen, yeşil renkli plastik çöp kovasına benzeyen kutularda satılan oyuncaktır. İlerleyen senelerde Slime’ın farklı türleri gündeme gelmiş ve üretilmiştir. 1970 senelerinde Slime Canavar masa oyunu dünyaya duyurulmuştur.
Şimdilerde ise oyuncak olarak bilinen slime’nin kendisi başlı başına bir oyun olarak tüm dünyanın gözdesi haline geldi.
Cadılar Bayramı gibi fantastik aktivitelerin yer aldığı ülkelerde korkutucu kostüm tasarımlarına güzel bir aksesuar olarak kullanılabilen Slime, bundan on sene önce Türkiye’de kırtasiyelerde satılan küçük plastik kutular içinde elastik bir maddeden yapılma yapay göz ile birlikte satılarak korkutma şakası olarak kullanılıyordu… Slime şimdilerde yeniden dünya gündemine girdi ve hatta bu defa milyonların dikkatini üzerine toplayarak piyasayı kasıp kavurmaya başladı.

İlginizi Çekebilir

Yetkililerimizden Engellilerimizin Yüzlerini Güldürecek Açıklamalar

Engelli bireylerimizin toplumda çok büyük bir öneme sahip olduğu ve onların da sosyal yaşama tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir