Ana Sayfa / GÜNDEM / Yüksek Askeride Şura Kararı

Yüksek Askeride Şura Kararı

OHAL kapsamında uzun zaman sonra bu denli kritik bir toplantı için bir araya gelen Yüksek Askeri Şura toplantısında YAŞ’ın yeni sivil yapısı dikkatleri çekti. Anıtkabire giden YAŞ Çankaya’da gerçekleşen toplantıda tek tek fotoğraf çektirdi. FETÖ darbe girişiminin ardından bir araya gelen Şura’ya dair merak edilen detaylar şu şekilde;

 YAŞ, Cumhuriyet sürecinin en nadir olağanüstü toplantılarından bibirisini gerçekleştirdi. Başbakan Binali Yıldırım yönetimindeki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) askerleri Anıtkabir’e konuk oldu. Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen toplantıdan evvel Anıtkabir’e gelen YAŞ üyelerinin farklılaşan sivil yapısı fotoğraflarda kendisini gösterdi. Şura üyeleri Anıtkabir’in ardından Çankaya Köşkü’ne gitti. YAŞ 2. defa Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Toplantıda bilhassa görev süresinin sona erdirilmesi uygun görülen albaylarla alakalı mevzular göz önüne alındı. Toplantı tam olarak 1 saat 20 dakika sürdü ve önceki YAŞ toplantıları esnasında kapıda asker beklerken son 2 süreçte polislerin beklemesi göze çarptı.

OHAL kapsamında gerçekleştirilen düzenleme ile sivil sayısı yükselen ve asker sayısı düşen YAŞ yeni düzeni ile ilk defa bir araya geldi. Toplantı esnasında; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tekrardan şekillendirilmesi ve generallerin altında görev yapmakta olan subayların durumlarının dikkate alınması ve terör örgütü FETÖ’nün ordu içindeki kadrolarının en derin bir çalışma ile temizlenmesi hususunda önemli kararların alınması umut ediliyor.

Yüksek Askeri Şura’nın ardından toplantı kararlarının belirginlik kazanması için yakın zamanda bir basın açıklamasının gerçekleşeceği düşünülüyor. FETÖ darbe girişiminin tüm izlerini ve bu girişime dahil olan tüm personellerin görevlerinden alınması ile ilgili alınacak kararlar son aşamadaki atama süreçleri için de büyük önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir