Ana Sayfa / GÜNDEM / Yüksekova’da PKK’nın silah bakım atölyesi ele geçirildi PKK’dan destek vermeyen halka “hain” damgası

Yüksekova’da PKK’nın silah bakım atölyesi ele geçirildi PKK’dan destek vermeyen halka “hain” damgası

13 Mart 2016 tarihi ile beraber ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla başlayan verilen terörle mücadele kapsamındaki Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu tüm hızıyla sürüyor. Güvenlik güçleri, PKK’nın silah bakım atölyesi adıyla kullanıldığı düşünülen bir eve düzenledikleri operasyonda 2 PKK’lı etkisiz hale getirilirken, terör örgütü üyelerinin arızalanan silahlarını onarmak için kullandığı yedek parçalar, silah ve silah yapımında kullanılan bazı malzemeler mühimmatları ile ele geçirildi. Bununa beraber PKK’ya destek vermeyen vatandaşlara ya hain ya da ajan olarak damga vuran terör örgütü üyeleri, bu kişilerin evlerinin kapı, pencere, dolap, ev eşyası, kolon, kiriş ve harekete duyarlı lambalarına bomba düzeneği yerleştirdiği belirtildi. Bomba düzenekleri emniyet güçleri tarafında tek tek tesirsiz hale getirildi.

Hakkari Yüksekova ilçesi terör örgütü PKK mensuplarına yönelik yürütülen operasyonlarda 195 teröristi etkisiz hale getirdiğini açıklarken, %95lik bir bölümün terörden ve bombalardan temizlendiğini açıkladı.

TSK tarafından sürdürülen operasyonda, teslim olmak veya ölmekten başka çaresi kalmadığını anlayan bölücü terör örgütü mensuplarının kaçış çabaları da sonuçsuz kaldı. Güvenlik güçleri, 4’ü sağ olmak üzere 21 teröristi kaçmak isterken etkisiz hale getirdi. Terör örgütünün sözde liderlerinden Cemil Bayık’ın “çözülmeyi deşifre etmeyin” çağrısına rağmen sıkışan bölücü örgüt mensuplarından 12’si Yüksekova’da olmak üzere 17’si güvenlik güçlerine teslim oldu.

Bölücü terör örgütü üyeleri, operasyon öncesi, “canlı kalkan” olarak kullanılmamak için ilçeden ayrılan terör mağduru vatandaşların evlerine tünel açıp, barikatlar açarak haneleri kullanılamaz duruma getirdi. Terör örgütü üyeleri, vatandaşlar ve güvenlik güçlerine “zarar” vermek için yüzlerce evi de ateşe vererek kaçmayı sürdürdü.

Yürütülen operasyonun yanı sıra 2 bin 250 vatandaşı da PKK tarafından “canlı kalkan” olmaktan kurtararak, güvenli şekilde tahliyelerini sağladı.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir