Ana Sayfa / SAĞLIK / ZİNDE KALMAK İÇİN MOR YİYECEKLER

ZİNDE KALMAK İÇİN MOR YİYECEKLER

Farklı renklerdeki meyveleri ve sebzeleri tüketerek farklı antidoksinları vücudumuza alırız. Meyve tüketiminde renk çeşitliliği önemli olan faktörlerdendir. Mor renkte olan meyveler diğer meyvelere göre daha fazla zindelik kazandırıyor.

“Meyve ve sebze tüketimi besin çeşitliliğini sağlamak adına çok önemli. Çünkü tek düze beslenmek, farklı besin gruplarının eksikliğine yol açabiliyor, bu da sağlık için doğru bir yöntem değil” sözlerini söyleyen,Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger,farklı renkteki meyvelerin insan vücuduna farklı antidoksidanlar alınmasını sağladığını dile getirdi.

Daha fazla çeşitte antioksidan almak ve daha sağlıklı olmak için meyve ve sebzelerde renk çeşitliliğine önem vermemiz gerekmekte. Dolayısıyla tek düze beslenen insanlarda çeşitli besin gruplarının eksikliği görülebilir. Ve bu durum insan sağlığı açısından tehlikelidir. Özellikle ramazan ayında oruç tutan insanların tükettikleri meyve ve sebzelerde renk çeşitliliğine önem vermeleri gerekmektedir. Mutlaka tüketilmesi gereken renklerden biri de mordur ve mor renkli meyve ve sebzelerin içerisinde vücuda zindelik veren antioksidanlar bulunmaktadır.
UNUTKANLIK VE YAŞLANMAYA KARŞTI
Mor renkli besinler, unutkanlık ve yaşlanmayı da geciktirmenin yanı sıra vücuda zindelik verir. Çünkü mor-mavi renkli besinlerde bulunan antioksidan, hücreleri hasar almaktan korur ve kalp hastalıkları, felç, kanser gibi hastalıklara karşı savaşır. Aynı zamanda hafızayı güçlendirme ve yaşlanmayı geciktirmede de etkilidir.

İlginizi Çekebilir

Uzman Doktorlardan Çocuk Hastalıkları Hakkında Detaylı Açıklamalar

Çocuk hastalıkları konusunda çok daha dikkatli olmamız gerektiği yönünde uzman doktorlarımız sürekli olarak açıklamalarda bulunmaktayken …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir