Ana Sayfa / YAŞAM / Zorla Evlendirilen 15 Yaşından Küçük Çocuklarımızın Sayısı Her Geçen Gün Artmakta

Zorla Evlendirilen 15 Yaşından Küçük Çocuklarımızın Sayısı Her Geçen Gün Artmakta

Daha henüz ergenlik çağına bile gelmeyen küçük kızlarımızı birer birer zorla evlendiren toplumlara bu gün dikkat kesildi. Her geçen gün bu sayının daha da artmakta olduğunu belirten Londra’da ki çocukları koruma örgütü konuya ilişkin açıklamalar yaptı;
İngiltere’nin başkentinde bulunan çocukları koruma örgütü bu gün küçük yaşta zorla evlendirilen kızlarımız hakkında geniş kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdiğini belirtti. Özellikle de geri kalmış ülkelerde bu oranın hat safha da olduğunu belirten ‘’SaveTheChildren’’ isimli örgüt, evlilik yaşı oranını açık ve net bir şekilde belirtti. Erken yaşta evliliğin çoğu zaman mülteci kampında yaşam mücadelesi veren kız çocukları arasında oldukça yaygın olduğu ve de savaş ortamlarından kaçmaya çalışan kızlarımızın güvenlik sağlamak adına böyle bir evliliği zorunlu olarak kabul ettiği belirtildi. 15 yaşından küçük kızlarımızın yaşama hakkını güvenliğe alabilmek için böyle bir duruma mecbur kaldığı belirtildi. Aynı zamanda yaşama hakkının dışında kız çocuklarının daha iyi yaşam standartlarında hayatını sürdürmesi ve de cinsel tacize uğramaması için küçük yaşta evliliğin zorunlu hale gelebildiği de aktarıldı. Ancak çocuk yaşta evliliğin en düşük olduğu ülkelerin genel olarak batılı ülkeler olduğu belirtilirken, geri kalmış ülkelerde bu oranın oldukça yüksek olduğu aktarıldı. Toplamda 144 ülke de bu araştırmaları yapan ‘’SaveTheChildren’’ isimli örgüt, Türkiye’yi 55. Sıraya yerleştirdi.

Okumayan Kız Çocukları Daha Çok Tacize Uğruyor

Okula gitme fırsatı bulamayan kız çocuklarının, aile içi şiddete daha çok maruz kaldığı ve de daha çok tecavüze uğradığını belirten uzmanlar, kız çocuklarının henüz çok erken yaşlarda gebe kaldığını da belirtti. İlerleyen yıllarda bu sayının çok daha artacağına dikkat çeken SaveTheChildren başkanı Carolyn Miles, aynı zamanda bununla beraber erken yaşta gebe kalmaktan dolayı çeşitli hastalıkların da erken yaşlarda baş gösterdiği de belirtildi. AIDS gibi ölümle sonuçlanan hastalıkların bu ve bunun gibi gelişmemiş toplumlarda çok erken yaşlarda görülebileceğine dikkat çeken Carolyn Miles, konuya ilişkin çalışmaların halen sürmekte olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir

Yetkililerimizden Engellilerimizin Yüzlerini Güldürecek Açıklamalar

Engelli bireylerimizin toplumda çok büyük bir öneme sahip olduğu ve onların da sosyal yaşama tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir