09 Haziran 2021 Çarşamba 14:46
2021 MEB adrese dayalı lise sorgulama ekranı erişime açıldı mı?
Takip Et:

Gerçekleşen LGS sınavından sonra öğrenciler kayıt olmak için liseler araştırmaya başladı. Öğrenciler kayıt olabilecek liseleri araştırırken MEB adrese dayalı lise sorgulama ekranı erişime açılıp açılmadığını merak edildi. Öğrenciler hangi liseye giriş yapabileceğini öğrenebileceği adrese dayalı lise sorgulama 2021 ekranıyla kayıt alanı aracılığıyla, kayıt alanındaki, komşu kayıt alanındaki ve kayıt alanı dışındaki okullar görüntülenebilecektir. Adrese dayalı lise sorgulama ekranı ile öğrenciler bölgelerinde bulunan okullar hakkında bilgi sahibi olurken sorgulama ekranına öğrenci kimlik numarası ve okul numarası ile giriş yapılabilmektedir. 

Adrese dayalı lise sorgulama nasıl yapılır?

Temmuz ayı içinde yayımlanacak olan adrese dayalı lise sorgulama işlemiyle okul bilgilerine kolaylıkla ulaşabilinecek. Adrese dayalı lise sorgulama işlemi yapmak için ilk önce öğrenci kimlik numarası ve okul numarası gerekmektedir. Daha sonra il, ilçe, Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Anadolu Meslek Programı seçeneklerinden birisini işaretlenecektir. Kayıt alanı aracılığıyla öğrenciler kayıt alanındaki, komşu alanındaki ve kayıt alanı dışındaki tüm okulları görebilecek. 

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan LGS kılavuzuna göre LGS sonuçları 30 Haziran 2021 tarihinde açıklanacaktır. 

Merkezî Sınav sonuçları https://www.meb.gov.tr intenet adresinde ilan edilecektir.

Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir.

Sınav değerlendirilmesi

Merkezî Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem türlerine göre tek puan türünde hesaplanacaktır.

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış yanıt sayıları belirlenmektedir.

b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru yanıt sayısından yanlış yanıt sayısının üçte biri çıkarılarak bulunmaktadır.


c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilmektedir.

ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanmaktadır.

d. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilmektedir.

e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2'de yer alan katsayılarla çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunmaktadır.

f. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilmektedir.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunmaktadır.

ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Karaname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Karanamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 69'uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7'nci maddesinin ikinci fıkrasına bulunan "Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır." hükmü gereğince değerlendirilecektir.

ı. Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz. 


Son Güncelleme: 09.06.2021 14:46
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.