2023 TUS tercihleri bekleyenlere müjdeli haber geldi! ÖSYM duyurdu: O tarihte tercih yapılacak!

2023 TUS tercihleri bekleyenlere müjdeli haber geldi! ÖSYM duyurdu: O tarihte tercih yapılacak!
Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) tercihleri için geri sayım devam ediyor ve adaylar TUS tercih kılavuzunun ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacağını merak ediyor. 2023 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı sonuçları 15 Nisan 2023 tarihinde açıklandı ve şimdi gözler TUS tercihlerinin ne zaman yapılacağına çevrildi. Ayrıntılar haberimizde...

Henüz resmi bir açıklama yapılmadığından dolayı TUS tercihlerinin ne zaman başlayacağı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Tercihlerin başlama tarihi ve süresi, ÖSYM tarafından TUS tercih kılavuzunun açıklanmasıyla birlikte duyurulacaktır.

Adaylar, tercihlerini ÖSYM'nin resmi internet sitesi olan "https://ais.osym.gov.tr" adresinden bireysel olarak gerçekleştirebilecekler. Tercihler elektronik ortamda T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle yapılacaktır.

Her aday en fazla 30 tercih yapma hakkına sahiptir. Ancak, adaylar kendilerine tanınan tercih haklarının tamamını kullanmak zorunda değillerdir. Tercihlerdeki sıralama ve tercih sayısı, adayların tercih stratejilerine bağlı olarak değişebilir.

TERCİH İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

tus

Adaylar, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin resmi internet sitesi olan http://www.osym.gov.tr adresinden öğreneceklerdir.

Yerleştirme işlemleri, adayların puanları, tercih sıraları ve programların kontenjanları dikkate alınarak bilgisayar tarafından gerçekleştirilecektir.

TUS sonuçlarına göre yerleştirme veya ek yerleştirme işlemi yapılabilmesi için adayların yabancı dil yeterliliği ve mesleği yapma yetkisine sahip olması, yani diplomasının Sağlık Bakanlığı tarafından tescil edilmiş olması gerekmektedir.

Yabancı dil yeterliliği sağlayamayan adaylar, yerleştirme yapılsa bile ilgili kurum tarafından atanmayacaktır.

Adaylar tercihlerini yaparken, tercih süresi boyunca ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlanan tercih kılavuzundan faydalanmalıdır. Bu kılavuz, tercihlerin nasıl yapılacağı ve dikkat edilmesi gereken kurallar hakkında bilgi içermektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.