11 Haziran 2021 Cuma 00:13
İlkokullarda telafi eğitimi ne zaman başlayacak, nasıl olacak?
Takip Et:

Milli Eğitim Bakanı olan Ziya Selçuk

‘’ Telafide Ben de Varım ’’

programının tanıtımında, dün yapılan Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısı’nda alınan kararlar doğrultusunda Türkiye genelinde bugünden itibaren bütün ilkokullar ve bünyelerinde bulunan ana sınıflarında, 7 Haziran 2021 Pazartesi gününde de bütün ortaokul ile liselerde haftada sadece 2 gün yüz yüze eğitime geçileceğinin hatırlatmasını yaptı.

Diğer okul öncesi eğitim kurumlarında olduğu gibi tam zamanlı olacak şekilde yüz yüze yapılan eğitime devam edileceğini, köy ile seyrek nüfusa sahip olan yerleşim yerlerindeki temel eğitim okullarında ise bugünden itibaren yüz yüze eğitime 5 gün boyunca tam zamanlı olacak şekilde başlanıldığını aktardı ve yüz yüze yapılan eğitimlere katılımın da öğrencilerin isteklerine bağlı olacağını dile getirdi.

Yapılacak olan telafi eğitiminin 2 Temmuz 2021 Cuma gününde başlaması planlanmaktadır

Ziya Selçuk, koronavirüs salgını sürecinde TRT EBA kanalları, EBA platformu ile farklı şekillerdeki destek mekanizmaları ile de öğrencilerimize en nitelikli içerikler ile ulaşmaya çalıştıklarını dile getirdi. Eğitim sürecinin uzaktan bir sistem ile gerçekleşmesinin hem öğrenci ve öğretmenler için hem de aileler için bazı sınırlılıkları doğurduğuna dikkat çekti.

Bu sınırlılıklardan kaynaklanan akademik ve sosyal ihtiyaçları belirleyebilmek için de yapılan bazı araştırmalarda, farklı öğrenci gruplarında değişik şekillerdeki seviyelerde bir telafi çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu tespit ettiklerini bildirerek bu yüzden öğrencilerin sosyal ve duygusal alanda iyileşeceklerini ve fiziksel olarak da aktif bir şekilde bulunacaklar bir telafi programı ile salgından dolayı eğitime yansıyan olumsuzlukları ise hep beraber aşarak eğitimde bir fırsat adaleti ilkesi doğrultusunda hareket ederek öğrencileri akademik olarak, sosyal olarak, fiziksel ve sağlık yönlerinden de desteklemek istediklerini belirtti.

‘’ İsteyen öğrenci kanesine 18 Haziran Cuma gününden itibaren ulaşabilecek! ‘’

Bu sebep ile de Ulusal Destekleme Programını (UDEP) hazırladıkların söyleyen Bakan Ziya Selçuk, ayrıca şu sözleri de dile getirdi:

‘’ Hepinizin de bildiği üzere 2020-2021 eğitim öğretim yılını 2 Temmuz 2021 Cuma gününde sonlandıracağız. Bizler, öğrencilerimiz iyiler mi, evde olmaktan yorulmuşlar mı, herhangi bir sıkıntıları var mı, bunları görerek tespit etmek ve onlara daha iyi gelmek için okullarımızı açacağız. Bu arada da 21 Haziran Pazartesi gününde yoğun bir şekilde başlayacağımız sosyal, duygusal, kültürel ve fiziksel faaliyetler öncesinde de altyapımızda herhangi bir yoğunluğa sebep olmamak ve öğrencilerimizin de erişimlerini kolaylaştırabilmek adına basılı olan kanelerini 18 Haziran Cuma gününden itibaren öğrencilerimize açacağız. İsteyen öğrencimiz 18 Haziran Cuma gününden itibaren kanesine ulaşabilecektir. ‘’

‘’ Yaz dönem boyunca çocuklarımızı okullarımızda ağırlayacağız ‘’

Ziya Selçuk, 2 Temmuz Cuma gününün ardından öğrencileri çok güzel bir yaz döneminin beklediğinin altını çizdi ve şu ifadelere yer edindi:


‘’ Yaz döneminin başlaması ile birlikte Bakanlığımız yaklaşık olarak 1,5 sene sürecek olan UDEP sürecine de girmiş olmaktadır. Az önce de belirttiğim gibi yaklaşık olarak 1,5 sene sürecek olan UDEP kapsamında yapılacak olan çalışmalardan sizlere kısaca bahsetmek istiyorum. Her bir okulumuz Talim Terbiye Kurulu tarafından hazırlanan öncelikli ve kritik olan kazanımları dikkate alarak zümreler marifeti ile hazırlanan çerçeve dahilinde kendi okullarında bulunan öğrenci gruplarının ihtiyaçların belirleyecektir. Okullar bu sayede, kendisine 1,5 sene sürecek olan UDEP kapsamı dahilinde bir telafi planı da oluşturmuş olacaklardır.

18 Haziran Cuma – 2 Temmuz Cuma günü aralığında da okullarımız gerekli çalışmalarını bu planlar doğrultusunda uygulamaya koyacaklardır. Okullarımız 2 Temmuz Cuma gününden, yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı tarihe kadar da okulların fiziksel imkanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerimiz için de açık olacaktır. Bütün yaz dönemi boyunca okullarımızda öğrencilerimizi ağırlayacağız ve isteyen öğrencilerimize de fiziksel olarak etkinlikler, isteyenlere de akademik programlar sunacağız. Öğretmenlerimiz de eğer isterler ise, bu programlarda öngörülen ders saatleri üzerinden görev yapabilecekler. ‘’

‘’ Bütün yıl boyunca telafi çalışmaları ile destek çalışmaları sürdürülecektir ‘’

Dopdolu geçen bir yaz döneminin hemen ardından başlayacak olan yeni eğitim ve öğretim yılında, öğrencilerimizin telafi çalışmaları ile destek çalışmalarını da tüm yıl boyunca sürdürüleceğini belirten Bakan Selçuk, şu ifadelerde bulundu:

‘’ 1. sınıftan 2. sınıfa geçen bütün öğrencilerimiz için bir okuma-yazma taraması başlatılacaktır. Yapılan bu taramalarımızın neticesine göre de ihtiyacı olan öğrencilerimiz tespit edilerek bu öğrencilerimize ek dersler ve ek materyal destekleri sağlanacaktır. 3. sınıf ve 4. sınıf olan öğrencilerimizi ise, İlkokullarda Yetiştirme Programı olan ‘İYEP’ uygulaması sayesinde desteklemiş olacağız. Ortaokula giden öğrencilerimizin de yeterlilik düzeyleri uluslararası kriterlere uygun olan bir şekilde değerlendirilecek ve onlara da öğrenme düzeylerine uygun olan bir çalışma plan verilecektir.

Liseler için ise kritik kazanımlar taraması hazırlanmıştır. Yapılan tespitler sonucunda özel programlar uygulanarak öğrencilerimizin lise eğitimlerini daha da güçlü bir şekilde sürdürebilmelerini ve üniversiteye hazırlanmalarını hedeflemekteyiz. Tabi ki bu süreçler her okulun kendi ihtiyacına göre şekillenmiş olacaktır. Çünkü, her okul kendi ihtiyacını en iyi şekilde bilirler. ‘’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, UDEP çerçevesinde bakanlık, belediye ile sivil toplum kuruluşlarının da yer alarak telafi eğitim programına destek vereceklerini belirterek, ‘’telafidebendevarim.meb.gov.tr’’ adında bir web sitesi hazırlıklarında olduklarını duyurdu.

 

 


Son Güncelleme: 11.06.2021 00:13
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler