11 Haziran 2021 Cuma 04:09
İmza sirküsü nedir, nereden, nasıl alınır? İmza beyannamesi ve imza sirküsü arasındaki farklar nedir?
Takip Et:

İmza sirküsü, tüzel kişilerin noterlere başvuru yaparak alabileceği, bu sayede de evrakta sahtecilik ve imza taklidi gibi durumların önüne geçebileceği belgelerden biri olurken öneğin bir işletme istediği zaman noterlerden imza sirküsü çıkartabilir.

İmza beyannamesi veya sirküsü arasındaki farklar vatandaşlar tarafından merak edilirken sizler için imza sirküsü hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

İmza sirkülerinde yer alan bilgiler genellikle şu şekildedir;

 • Belge üzerinde yer alan bilgilerden bazıları şunlar;
 • Ad-Soyad (Ünvan)
 • Adres
 • Ticari sicil bilgileri, sicil numarası
 • Kurumdaki yetkisi
 • Şirket ünvanı
 • Tüm yetkileri
 • Nüfus kayıt bilgileri ve imza önekleri

İmza sirküleri, noter aracılığı ile verilen evraklardan birisi olurken kişinin mutlaka şirket yetkisi olması gerekmektedir. Ödeme yapıldıktan sonra 2 adet belgeye imza atılır ve bir öneği sizde kalır.

İmza sirküsü ne işe yarar?

Resmî belge olan imza sirküsü, bazı sorumluklar içermektedir. İmza yetkisi olan bir kişi eğer kendisini güvence altına almak istiyorsa imza sirküsü çıkartabilir. Bu sayede imzası artık taklit edilemez.

 • Şirketin imza yetkilisini güvence altına alır.
 • Sahte imza, imza taklidi ve evrakta sahtecilik gibi durumların önüne geçer.
 • Başka bir kişinin şirket adına sahte evrak düzenlemesine engel olur.
 • Başka bir kişinin şirket adına herhangi bir evrağa sahte imza atmasına engel olur.
 • Şirket yetkilisi haricinde ticari sözleşmelere imza atılmasına engel olunur.
 • Şirket yetkilileri ve şirketin yaşayacağı ticari sorunlarda söz sahibi olan ve müdahale edecek kişiler bu evrak sayesinde belirlenebilir.

İmza sirküsü nasıl alınır?

 Herhangi bir notere başvuru yapıldığında ücret karşılığında imza sirküsü alabilirsiniz. İmza sirküsü için bazı belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgeler;

İmza sirküsü alacak kişinin kimliği ve fotokopisi (noterde çekilebilir)

 • Şirket vergi levhası ve öneği
 • Ticaret odası sicil gazetesi
 •  Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

İmza beyannemesi ve imza sirküsü arasındaki farklar nelerdir?

İmza beyannamesi ve imza sirküsü vatandaşlar tarafından oldukça karıştırılır. İmza beyannameleri ülkemizde sadece bireysel olarak alınırken yine notere giderek alınır. İmza sirküleri ise tüzel kişilerin yapabileceği bir başvuru işlemidir. Bu işlem içinde notere giderek başvuruda bulunabilirsiniz. İmza beyannamelerinde tek fark kişinin kimliği netleşirken olası sorunlar ortadan kalkmaktadır.

İmza sirküsü süresi ne kadar geçerli?

Şahıs şirketlerinde ve LTD şirketlerinde imza sirküsü zamanı, geçerlilik süresi değişiklik göstermektedir. Tek bir imzayı temsil eden imza sirküleri kişinin yetkisine göre belirlenir. Sonuç olarak temsil edilen bir imzanın yetki süresi dolduğunda, imza da geçersiz sayılıyor ve imza sirküsünün süresi bitmiş oluyor.


Limited şirketlerde ise LTD şirketlerde süresiz müdür veya farklı yetkili ataması yapılmaktadır. Sirküsü ise süresiz sayılıyor. Eğer yetkili görevden istifa eder veya kovulursa imza sirküsü geçerliliği yok oluyor.

Anonim şirketlerde ise müdürler ve atanan yetkililer 3 senede bir seçim yapılarak oluyor. Sonuç olarak yetki süresi 3 yıl olurken yetki bittiğinde tekrar seçim yapılıyor.

İmza beyannamesi alma

İmza beyannamesi ve imza sirküsü almakta aynıdır. Noterlerden alınan imza beyannamesi sadece tüzel kişilik veya şirket yetkilisi tarafından çıkarılır. Bu yetkili, aynı zamanda firmanın imza yetkilisi olmak zorundadır.

2021 İmza beyannamesi ücretleri ne kadar?

Noterden alınan imza beyannameleri 2021 ile ile 83 TL olurken bu ücret sadece tek bir nüsha için geçerlidir. Alacağınız diğer nüshalar için ilave ücret ödeme gereklidir. Bu yüzden imza beyannamesi alırken mutlaka talep edilen yere kaç adet istenildiği sormak gerekir.

Daha çok şirketlerin istediği imza beyannamesi, tüzel kişiler tarafından kullanılır.

İmza beyannamesi kaybolursa ne olur?

İmza beyannamesi kaybolmasında veya başka birinin eline geçmesinde tekrardan notere gidip alınması gerekir. İmzalar tekrar atılırken ayrıca kimlik bilgileri de istenmektedir.

İmza beyannamesi sorgulamak için buraya tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İmza Beyannamesi ile alakalı sıkça sorulan sorular

İmza sirküsü ne demek?

Bir şirketin yetkilisinin noterden çıkarabileceği imza öneklerinin yer aldığı resmi bir belgedir. Evrakta sahtecilik ve imza taklidi gibi durumların önüne geçmesinin yanı sıra, başvuru yapan kişinin şirket içindeki yetkilerini belirler.

İmza sirküsü nereden, nasıl alınır?

İmza sirküleri noterlerden alınabilir. Şirket yetkilisi olan kişinin noterlere gitmesi durumunda belirli ücretler karşılığında çıkartılır. 2 belge için 3 imza yeterli olacaktır.

İmza sirküsü ücreti ne kadar?

Noterden imza sirküsü alma ücreti 2020 yılında 98 TL olarak kabul ediliyor. Bu ilk nüsha ücreti olup, eğer 2 adet almak isterseniz 1.5 katını ödüyorsunuz.

İmza sirküsü ve imza beyannamesi arasındaki farklar neler?

İmza sirküsü tüzel kişiler tarafından alınabilen şirket düzeyinde bir evrakken, imza beyannamesi ise bireysel kişilerin alabileceği bir belgedir. İkisi aynı gibi düşünülse de aslında birbirinden farklı belgelerdir.


Son Güncelleme: 11.06.2021 04:09
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler