10 Haziran 2021 Perşembe 12:06
Ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır? Ölüm aylığı başvuru şartları nelerdir?
Takip Et:

Ölüm aylığı, iş kazası ya da meslek hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden sigortalı kişinin geriye kalan hak sahiplerine verilen yardımlardan biridir. Ölüm geliri alabilmek için ölen sigortalı kişinin belirli bir sigortalı olması ya da belirli bir prim ödeme gün sayısının olması gerekmektedir.

Ölüm aylığı kimlere bağlanır?

Ölüm aylığı için öncelikli hak sahibi vefat eden sigortalı kişinin eşi olacaktır. Sigortalının yaşamını yitirmesi halinde kadın olan dul eşi, kadın sigortalının ölmesi durumunda ise dul kalan erkek eş, ölen sigortalı tarafın ölüm aylığı alabilir. Bu maaş eş evlenmediği sürece ödenmeye devam eder. Eşin ölüm aylığındaki pay, maaşın yarısıdır. Ancak başka aylık alan yok ise kız veya erkek çocuklarına bağlanmıyor ise yine ayrı olarak sigortalının emekli maaşı yok ise çalışmıyor ise %75 hisse almaktadır. İkinci hak sahibi ise reşit olmayan erkek çocuğudur. Erkek çocuğunun orta öğrenim görmesi halinde 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşına kadar alma hakkı vardır. Çocukların arasında çalışma gücünü kaybetmiş ve %60′ dan fazla engelli olduğu için malul kapsamına girenlerde ise ölen anne veya babadan aylık alma hakkı kazanmaktadır. Çocukların hissesi ise %25 oranındadır. Eş, dul eş, çocuklar bazı durumlarda anne babalar aylığa girmesi durumlarında ödenecek olan hisse toplamı %100′ ü geçmeyecektir. Ölüm aylığı ölen kişinin, eşine, çocuklarına, anne ve babasına bağlanmaktadır.

Eşe bağlanan ölüm aylığı şartları nelerdir?

Ölen kişinin eşine aylık bağlanabilmesi için, ölüm tarihinde resmi olarak evlilik şartı aranmaktadır. Sigortalı tarafın dul eşine %50 aylık bağlanır. Eğer çocukları yok ise kendisi çalışmıyor ve sigortası bulunmuyorsa bu durumda %75′ i aylık olarak bağlanır.

Çocuklara bağlanan ölüm aylığı şartları nelerdir?

Erkek çocuklarda öğrenim durumu, evli olup olmadığı, engeli olup olmadığı durumuna göre aylık bağlanma durumu değişmektedir. Ortaöğrenim gören bir çocuk 20 yaşına kadar, yükseköğrenim gören bir çocuk ise 25 yaşını doldurmadan ve sigortasız olma durumunda aylık ölüm aylığı bağlanır. Kız çocuklarında ise; kendi sigortalı durumundan dolayı gelir veya aylık bağlanmamış olması, evli olmaması veya evli ama boşanmış olan kız çocuğu bu aylığı alabilir. Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanması durumunda herhangi bir yaş yada öğrenim durumu şartı bulunmamaktadır.

Anne-babaya bağlanan ölüm aylığı

5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra ölen sigortalının anne ve babasına aylık bağlanması için belirli şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar;

-Anne ve babanın 65 yaş altında olması,

 -Ölen kişinin hak sahibi olan eşi ve çocuklarından geriye artan hisse olmalı,

- Ayrıca anne ve babanın kazançlarının asgari ücretin brütünden az olmak zorundadır

-Daha önce Aylık bağlanmamış olması ve gelir sahibi olmamaları gerekir.

-Anne veya baba 65 yaşın üzerinde ise ölen sigortalının hak sahibi olan çocukları veya eşlerinden geriye kalan hisseye bakılmadan artan hisse olmasa bile ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ölüm aylığı alma şartları nelerdir?

Vefat eden sigortalı kişinin;

-En az 5 yıldan beri sigortalı 1800 gün malullük yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirmiş olmak,

-Bağlanmış bulunan malullük veya yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebepleri ile kesilmiş durumda iken ölen sigortalının hak sahiplerinin yazılı istekte bulunmaları gerekir.

-Malullük yada yaşlılık aylığına hak kazanmış olmak.

-Ölüm aylığını almak için 4/1A sigortalıları için öngörülen her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı olması ve toplamda 900 gün malullük, yaşlılık, ölüm sigortaları primi bildirmiş olması durumunda, gerek ölen sigortalı taraf, gerekse hak sahipleri tarafından yapılan tüm borçlar bu şartlarda dikkate alınmamaktadır. 01/10/2008 tarihinden önce ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalıların genel sağlık sigortası prim sahil olmak üzere prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmesi gerekir yani ölen kişinin borcunun olmaması gerekir.

Ölüm aylığı için gerekli belgeler nelerdir?

-Veraset ilanı


-Vukuatlı nüfus kayıt öneği

-2 adet vesikalık fotoğraf

-Ziraat Bankası hesap numarası

-Beyan ve taahhüt belgesi

-Nüfus cüzdanı fotokopisi

-Eşler ve çocuklar arasında çalışan ve aylık maaş alan biri varsa her biri için gelir belgeleri

-Çocuklar için yakın tarihte olan öğrenim belgesi

-Kişinin herhangi bir sigortası olmadığına dair belge

-Malul çocuklar için verilen sağlık raporu

2021 dul ve yetim maaşları

Yeni açıklanan enflasyon oranına göre dul ve yetim aylıkları yeni senede ocak-haziran döneminde %8.36 oranında artış gösterdi. Ocak ayında yüzde 25 hisse oranına göre en düşük ölüm aylığı ek ödeme ile birlikte 453 lira olacak, yüzde 75 hisse oranına göre de en yüksek ölüm aylığı ek ödeme dahil 5.202 lira olacak.

Bu zamdan sonra;

1500 TL dul yetim maaşı alanlar 2021 Ocak’ta 125 TL,

1600 TL alanlar 2021 Ocak’ta 133 TL,

1700 TL alanlar 2021 Ocak’ta 150 TL,

2000 TL alanlar 2021 Ocak’ta 167 TL zam alacak.

Dul eşe 825 TL ödeme yapılacak

Vefat eden sigortalılardan dolayı aylık alan hak sahiplerinin (dul, yetim) bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında yapılıyor. Eşi vefat edenlere %50 hisse oranı ile eşe,% 25 hisse oranı ile yetim çocuğa maaş ödeniyorsa ikramiye de o oranda veriliyor.

Bir işte çalışmadığı, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık almadığı için eşinin aylığının yüzde 75’ini almakta olan dul eşe ise 825 lira ikramiye ödenecek. İş kazası ve meslek hastalığı dolayısıyla Sigortalının ölüm tarihinden,

Hak sahibi olma niteliğinin ölüm tarihinden sonra kazanılması halinde ve kazanıldığı tarihin başında yatırılır.


Son Güncelleme: 10.06.2021 12:06
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler