21 Haziran 2021 Pazartesi 23:11
Türkiye satın alma gücünde Avrupa ülkelerinin çok gerisinde
Takip Et:

TÜİK, Eurostat tarafından hazırlanan SPG (satın alma gücü paritesi) geçici sonuçları duyuruldu. Türkiye, Satın alma Gücü Paritesi’ne göre AB ortalamasının yüzde 36 gerisinde kaldı. Türkiye’ nin kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla endeks değeri 64 oldu. Türkiye'nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi ise 32 oldu. Bu değerler Türkiye'nin satın alma gücünde AB ülkelerinin çok gerisinde olduğu ortaya koydu.

SGP, standart bir mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranı olarak tanımlanıyor. Böylelikle ülkeler arasındaki fiyat farkı gideriliyor, uluslararası anlamda gerçek fiyat ve hacim karşılaştırmaları yapılabiliyor. SPG geçici sonuçlarına göre 2020 GSYH endeksi 27 AB ülkesi ortalaması 100 iken Türkiye için bu değer 64 oldu.

Karşılaştırmada, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Anavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık kapsandı. 

37 ülke arasında SGP'ye göre kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 266 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 31 ile Anavutluk oldu. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB ortalamasının %166 üzerinde, Anavutluk ise %69 altında değere sahip oldu.

Avrupa’da 100 EURO olan ürün Türkiye’de 32 EURO

Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün göstergesi olarak hesaplanır. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100'den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "pahalı", 100'den küçük ise "ucuz" olarak kabul ediliyor.


Sonuçlara göre 2020 yılı, Türkiye'nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi 32 oldu. Bu değer, AB ülkeleri genelinde 100 euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye'de 32 euro karşılığı Türk lirası (TL) ile satın alınabileceğini gösterdi.

Türkiye’nin 2020 yılı kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi 72 oldu

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına GSYH temel alınırken, tüketicilerin göreli refah düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına fiili bireysel tüketim endeksleri daha uygun bir gösterge olarak kabul ediliyor. Fiili bireysel tüketim, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlere ek olarak devlet veya kar amacı olmayan kuruluşlar tarafından sağlanan hizmetleri de kapsıyor.

Kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi Türkiye için 72 oldu ve AB ortalamasının %28 altında kaldı. Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında kişi başına fiili bireysel tüketim değeri en yüksek ülke 131 ile Lüksemburg, en düşük ülke 40 ile Anavutluk oldu.

 


Son Güncelleme: 21.06.2021 23:11
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.