04 Ekim 2021 Pazartesi 13:17
Malta vatandaşı olan Türk ünlülere kötü haber geldi!
Takip Et:

Türkiye’de kazandıkları ile Malta vatandaşlığı alıp servet transferleri yapan Türk ünlüler kötü bir haber ile karşı karşıya kaldı. Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı MASAK ile Malta Finansal İstihbarat Analiz Birimi arasında mutabakata varıldı.

“Karapara Aklama, Bağlantılı Öncül Suçlar ve Terörizmin Finansmanı ile İlgili Finansal İstihbarat Değişiminde İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası” imzalandı.

Vergi konularına ilişkin bilgiler şartsız paylaşılacak!

30 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan anlaşmada, Türkiye ve Malta Mali İstihbarat birimlerinin arasında bilgi paylaşımının artırılması hedeflendiği bildirildi.

Dikkat çeken başlıklardan biri ise yapılan anlaşmada Mali İstihbarat Birimleri’nin şartsız bilgi paylaşımı yapacakları oldu.

Bu kapsamda vergi cenneti olarak bilinen Malta, vergilemeye ilişkin konularla alakalı istekleri geri çevirmeyecek.

Suç bilinmese dahi bilgi paylaşılacak!

Türkiye ve Malta arasında yapılan anlaşma kapsamında yargılamayı engellemediği takdirde ya da zarara uğratmadıkça Mali İstihbarat Birimleri, ülkelerinde devam eden bir soruşturma, inceleme ya da dava olsa bile birbirleriyle bilgi paylaşacak. Bunun yanı sıra yardım talebinde belirtilen olayın konuyla bağlantılı veya şüpheli olarak değerlendirilmese ya da analiz aşamasında öncül suç bilinmese dahi birimler arasında bilgi paylaşımı reddedilmeyecek.

Malta vatandaşlığına büyük ilgi!

Türkiye’de birçok zengin iş adamı ve ünlü Malta’da vatandaşlık almaya devam ediyor. BU isimler kendilerinin yanı sıra ailelerine de vatandaşlık alıyorlar.

Her senenin sonuna gelirken Resmi Gazete’de Citizenship by Investment (Yatırım ile Vatandaşlık) olan programıyla Malta’da vatandaşlık almaya hak kazananların isimleri yayımlanıyor.

En son geçtiğimiz sene 31 Aralık 2020 tarihinde 2019 senesinde Malta’da vatandaşlık almaya hak kazanan 3 bin 170 kişinin ismi açıklandı. Bu isimlerin 45 kişisini Türkler oluşturdu.

Bahsi geçen listede adı bulunanlar arasında Koton’un Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz ve eşi Gülden Yılmaz ile çiftin kızı Deniz Yılmaz ve oğlu Ege Yılmaz yer alıyordu.


Bunun yanı sıra listede adı geçen diğer isimleri ise Sahibinden.com adlı seri ilan ve alışveriş sitesinin kurucusu ve sahibi Taner Aksoy ve ailesi, Ankara’nın ünlü sanayicilerinden ve Gen İlaç’ın sahibi Abidin Gülmüş, inşaat sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren Habib Cem Bahadır ve eşi Mine ile son dönemde lüks yaşantısına dair sosyal medya paylaşımlarıyla dikkat çeken çocukları Emir Bahadır oluşturuyordu.

Sabancılar, Barutlar ve diğerleri

Yukarıdaki tarihler dışında 2017 senesinde Sabancı fertlerinden Suzan Sabancı Dinçer, Ceyda Sabancı Dinçer, Çiğdem Sabancı Bilen, Haluk Akay Sabancı Malta vatandaşı olmuşlardı.

2017’de gelir vergisi rekortmenleri arasına 10’uncu sıradan giren Gönenç Gürkaynak ve avukat eşi Serra Ayşe Başoğlu Gürkaynak, Kurukahveci Mehmet Efendi adıyla bilinen kahve şirketinin marka sahipleri Hulusi Kurukahveci, Nezlihan Akyürek Kurukahveci, Hulusi Doruk Kurukahveci, ilaç şirketi Abdi İbrahim’in patronu Nezih Barut, kardeşi Nesrin Esirtgen ve oğlu İbrahim Barut, Orta Anadolu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Karamancı, Reha Tekstil’in sahibi Mehmet Reha Demirdağ 2017’de Malta vatandaşlığı alanlar arasında yer almıştı.

Bunların yanı sıra 2018 senesinde Türkiye’den 78 isim Malta pasaportu aldı. Listede dikkatleri en çok çeken isim ise Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı olmuştu.

Malta vatandaşlığı alan isimler arasında Global Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Bensel, Tekfen Holding kurucu ortaklarından merhum Feyyaz Berker’in kızı Meltem Berker de bulunuyordu.

Neden Malta vatandaşlığı?

Malta, 2004 senesinde Avrupa Birliği’nin tam üyesi oldu. Dolayısıyla nüfusu 514 bin olan Malta vatandaşı olmak demek Avrupa Birliği üyesi ve ABD dahil 160 ülkeye vizesiz seyahat etmek demektir. Bunun yanı sıra Malta, yabancı yatırımcıları ülkesine çekmek için 6/7 vergi iade sistemi uygulamaktadır.

Yani bu demek oluyor ki, Malta’da yaşamayan şirket ortakları, yıl sonunda şirket karının %35’imi kurumlar vergisi olarak ödüyor ve 4-6 hafta sonra da %30’luk kısmını geri alıyor. Dolayısıyla ülkede yıllık gelir vergisi %5 olarak kayıtlara geçiyor. Bu uygulamadan yararlanmanın ise iki şartı bulunuyor. Bu şartlardan ilki şirket ortaklarının Malta’da ikamet etmemeleri gerekiyor. İkincisi ise ikili şirket yapısı kurulması gerekiyor.

Tüm bunların yanı sıra burada şirket kurma maliyetleri başka ülkelere oranla oldukça düşük. Ayrıca Malta’da ikamet etmeyen kişiler tarafından yapılan hisse devirlerinde, sermaye kazançları vergiden muaf tutuluyor.

Yukarıdaki bahsi geçenlere baktığımızda belki de iş adamlarının Malta’yı tercih etmelerindeki en önemli faktör ülkede servet ya da sermaye vergisinin olmaması.

Malta vatandaşlığı nasıl alınır?

Malta Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonu’na geri almamak koşuluyla 650 bin Euro tutarında katkıda bulunması koşuluyla yatırımcılar 12 ayın sonunda Malta Vatandaşlığı ve Avrupa Birliği pasaportunu alabiliyorlar.

Finansal olarak başvuru sahibine bağlı olmak şartı ile diğer ailenin diğer üyeleri için de 25 bin Euro (Eş ve 18 yaşından küçük çocuklar) – 50 bin Euro (18 -26 yaş arasında evlenmemiş çocuklar ve 55 yaş üzerinde ebeveynler) arasında katkı bedeli ödenmektedir.

Programın doğrultusunda katkı bedelinin dışında minimum 350 bin Euro değerinde bir taşınmaz mülk sahibi veya yıllık kira bedeli minimum 16 bin Euro olan bir dairede oturabilecek durumda olması gerekiyor. Bunun yanı sıra vatandaşlığa başvuran kişinin kendi adına açılan Malta’da bir banka hesabı üzerinden 5 yıl vadeli 150 bin Euro tutarında Malta devlet tahvili alma koşulu yer alıyor.


Son Güncelleme: 04.10.2021 13:17
Takip Et:
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeünlüMalta
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.