09 Nisan 2020 Perşembe 15:50
Otizm, Down Sendromlu 20 yaş altı çocuklara Bakanlıktan izin
Takip Et:

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 20 yaş altı çocuk ve gençlere uygulanan sokağa çıkma yasağı genelgesinde bir takım değişikliklere gidildi. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen ek genelgede "Özel Gereksinimi" olan 20 yaş altı çocuk ve gençler ile ilgili istisnaları içeriyor.

Buna göre; koronavirüs ile mücadelerde alınan tedbirler kapsamında Bakanlık tarafından evlerinde kalmaları istenen 20 yaş altındaki otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerin enfeksiyon yayılımını engelleyecek şekilde, uygun şartları yerine getirmek suretiyle, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanımı ile el temizliği hijyenine uymak koşulu uygulandığı yakdirde ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına, ayrıca aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilecek.

Genelgede; söz konusu özel duruma sahip olan çocuk ve gençlerin ebeveyn ya da bakıcılarının, muhakkak rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgelerin yine dışarıda oldukları süreç içerisinde yanlarında bulundurmaları zorunlu olacak. 


İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen ek genelgede, koronavirüs (Kovid-19) salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve sosyal izolasyonu sağlamak adına bugüne kadar ilgili bakanlıklar, valilikler , kamu kurum ve kuruluşları tarafından birçok tedbirin alındığı ve uygulandığı hatırlatılarak bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise talimatı ile birlikte yayınlanan bir genelge ile 01.01.2000 tarihinden sonra doğan 20 yaş altındakilerin sokağa çıkmalarının, geçici olarak yasaklandığı kaydedildi.

Doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetilerini kaybetmiş, günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde kendi başına yerine getirememesi nedeniyle başkalarının desteğine gereksinim duyan bireylerin uzun süre kapalı alanda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıkları üzerinde olumsuzluklar oluşturabileceğini ifade edildiği genelge hakkında Bakanlık, kapsam içerisie alınan çocuklar ve gençler için valiliklerden aşağıdaki istisnaların uygulanmasını istedi;

- Otizm ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerimizin ebeveyn veya bakıcıları refakatinde, rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurmak, enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilmesi.

- Valiler /kaymakamlar tarafından 01.01.2000 sonrası doğmuş olmakla beraber yukarıda yer verilen özel durumları sebebiyle dışarıda bulunmaları elzem görülen çocuk ve gençlerimizin ilgi Genelge ile getirilen yasaklamadan muaf tutulmalarına ilişkin gerekli kararların ivedilikle alınması.

- Valilik ve kaymakamlıklardan uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi çocuk ve gençler ile ailelerinin herhangi bir şekilde mağduriyetlerine mahal verilmemesi.
 


Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler