11 Haziran 2021 Cuma 00:11
BBC Türkçe haber televizyon kanalı var mı?
Takip Et:

BBC’nin merkezi Birleşik Krallık olurken, Britanya Kraliyeti himayesi ve finansal desteği ile faaliyetlerine devam etmektedir. Kanal, U.A düzeyde yayınlarını yapmaktadır.

BBC, Birleşik Krallıklara ait olmasına rağmen kanalın genel merkezi İngiltere Londra’da yer alıyor. Bu yüzden BBC’nin İngiltere’ye ait olduğunu söylemek daha doğru olur.

BBC genel merkeze:

Londra

BBC’nin sloganı:

"Nation Shall Speak Peace Unto Nation" (Millet Millete Barış Konuşacak)

BBC radyonun kurulduğu tarih:

1922’de kurulmuştur

BBC’nin genel merkez binasının haritada görünüşü aşağıdaki görseldeki gibidir:

BBC’nin açılımı ne? BBC ne anlama geliyor?

Britanya Yayın Kuruluşu veya BBC (British Broadcasting Corporation), merkezi Birleşik Krallık’ta olup, Britanya Kraliyetinin himayesi ve finansal desteği ile faaliyetlerini sürdüren U.A bir yayın kuruluşu. Kuruluş tarihinden 1954 yılına dek TV, 1972 yılına dek de radyo yayıncılığı alanıyla tekel konumuna devam etmiştir. Kanalın merkezi Londra’dadır.

BBC’nin açılımı:

British Broadcasting Corporation

BBC’nin Türkçe açılımı:

Britanya Yayın Kuruluşu

BBC’nin tarihçesi ve kuruluş tarihi

Birinci Dünya Savaşı sonrasında İngiliz radyoculuğundaki öncülük daha fazla ticari firmaların elindeydi. BBC, Ltd. 1922 yılında özel şirket algısı ile kurulmuştur. 1925 yılında tasfiye edilmiş olan şirket yerini 1927 yılında kamu kuruluşu olarak kurulmuş olan BBC’ye bıraktı. British Broadcasting Corporation, parlamento karşısındaki sorumluluğuyla beraber çalışmalarına bağımsız olarak devam etmiştir. Yönetim kurulunun atamaları ise Birleşik Krallık hükümdarı tarafından yapılmaktadır.


British Broadcasting Corporation’a verilmiş olan ilk berat, İngiltere’deki yayıncılık sektörünün tüm alanlarını içine alan bir tekeli öngörmekteydi. 1927 ile 1938 yılları aralığında British Broadcasting Corporation’un genel yönetmenlik koltuğunda oturan John Reith kuruluş tarihinin ilk zamanlarında oldukça önemli işler yapmıştır. İmparatorlukta kısa dalga yayınlarının başlamasını sağlamıştır. 1936 yılında ilk tv yayınlarını geliştirme çalışmalarının yönetimini yapmıştır. Reith tarafından benimsenen yayıncılık ve onun kamu hizmeti olarak gördüğü anlayışı İngiltere tarafından oldukça benimsenmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’nın yaşandığı esnalarda kesintilerin yaşandığı TV yayınları, 1946 yılında tekrardan başlamıştır. British Broadcasting Corporation Avrupa’daki düzenli renkli TV yayınlarının ilkini 1967 yılında başlatmıştır. 1954 yılına dek TV alanındaki tekelini de korumuştur. BBC kanalının radyoculuktaki tekeli ise 1970’li yılların ilk dönemlerinde hükümet tarafından ticari yayıncılığa verilen izinlerle sona ermiştir.

Kanal, kazancını TV ile radyo alıcılarına ödenmekte olan senelik ruhsat ücretlerinden elde etmektedir. Kanal, kuruluşundaki berat uyarınca reklam yapmamakta veya finansmanı başkaları tarafından karşılanan programlara yer vermez. Hükümetin politikaları ile günlük problemlere yönelik konularda kendisine ait düşüncelerin yayınlanmasından kaçınmakla beraber tarafsız davranmakta ise mecburidir.

BBC Türkçe ne?

BBC’nin Türkçe servisi, BBC Dünya Servisinin otuz iki dil servisinin içerisinde bulunan Türkçe yayınlar bölümüdür. BBC Türkçe, BBC Türkçe Bölümleri gibi isimler ile de bilinmektedir. BBC Dünya Servisinin “Avrupa ile Amerika’daki Bölümü”ne bağlı.

BBC’nin Türkçe kanalı bulunuyor mu?

BBC Türkçe, NTV’yle yapmış oldukları iş birliği sonucunda Londra'da videofon bağlantıları yolu ile  bu TV  kanalına günlük haber akışları sağlıyor. BBC Türkçe yapımcıları, Türkçe bölümü içerisinde bulunan videophone sistemiyle NTV'de yer alan farklı içeriklere bağlanıp, güncel gelişmeleri aktarmaktaydı. Bunun yanı sıra BBC Türkçe, 2008 senesi içerisinde TV’deki programlara da el atmıştır. BBC Türkçe Servisi tarafından hazırlanmış olan Dünya Gündemi isimli program her hafta Çarşamba ile Cuma günlerinde NTV ekranlarında yayınlanıyor. Dünya Gündemi'nin hafta sonları adına hazırlamış olduğu bir derlemesi ise Cumartesi günlerinde yayınlanıyordu .Çarşamba ile Cuma sabahları TSİ 10:30'da, Cumartesileri TSİ 19:15'te NTV ekranlarında yayınlanan Dünya Gündemi, U.A konuları gündeme getiriyor; küresel ya da bölgesel yansımaları olan sorunların üstünde duruyor. BBC Türkçe, 15 dakikadan oluşan bu programları ile, BBC'nin imkanlarını kullanıp U.A düzeydeki haberlere odaklanıyordu. Küresel siyasette yaşanan gelişmeler, küresel ekonominin geldiği durum; Avrupa Birliği, birlik içinde yaşanan sorunlar, aday ülkelerle ilgili gelişmeler; çevre, iklimsel değişiklikler, kıtlık; bilim, bilimsel gelişmeler sonucunda toplumların yaşadıkları ve bunların yol açtığı çatışmalar Dünya Gündemi tarafından ele alınan konulardır. Program içinde sosyal sorunlar, kültür, sanat ve spor ile alakalı konular, İngiltere'de yaşanmakta olan siyasi ve sosyal gelişmeler de ele alınmaktadır.


Son Güncelleme: 11.06.2021 00:11
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler