10 Haziran 2021 Perşembe 08:05
Güneş tutulmasında sırasında okunacak dualar nelerdir? Güneş tutulmasında hangi dualar ve esmalar okunur
Takip Et:

2021 yılının ilk güneş tutulması yarın yaşanacak. Ancak tutulma Türkiye’den izlenemeyecek. Tutulma esnasında hangi ritüeller gerçekleştirilir, tutulmada dua okunur mu sorularına yanıt aranıyor. Güneş tutulması ülkemizden gözlemlenemeyecek olması o esnada dua edilmesine engel değil. İşte Güneş tutulmasında okunacak dualar…

Güneş tutulmasında okunacak dualar

Dinimiz, güneş tutulması esnasında iki rekât namaz kılınmasını ve 33 kere “Allahü Ekber” diyerek tekbir getirilmesini buyurmaktadır. Tutulma günü aşağıda belirtilen duaların okunması kişiye iyilik getirir. İşte tutuma için edilecek dua;

"Sübhânallâhi ve'l-hamdü liltâhi ve lâ ilâhe illâhü vallâ- hü ekber Li havle ve lâ kuvvete illâ billâhi'l-aliyyi'l-azîm."denir. Ayrıca bu esnâda dua edilir, tekbir getirilir, Allah'tan af dilenir, sadaka verilir ve Allah'a sığınılır.

312 kez Ya Rakiybu

75 kez Ya Muzillu

14 kez Ya Vehhab

100 kez Ya Gaffar

1020 kez Ya Aziymu Celle Celalühü

306 kez Ya Kahiru ya zel batşiş şedidi entellezi la yütakuntikamüh.


7 kez Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, Aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm.

Ayetleri okunarak Güneş tutulması günü dua edebilirsiniz.

Kutsal kitabımız Kur’an-I Kerim de güneş ve ay ile ilgili de ayetler yer almaktadır. İşte o ayetler;

KURAN-I KERİMDE GÜNEŞ VE AY İLE İLGİLİ AYETLER

(Yâsîn Suresi), 37. Ayet Gece de onlar için bir delildir. Gündüzü ondan çıkarırız, bir de bakarsın karanlık içinde kalmışlardır.

(Yâsîn Suresi), 40. Ayet ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzmektedir.

(Fussilet Suresi), 37. Ayet Gece, gündüz, güneş ve ay Allah'ın varlığının delillerindendir. Güneşe ve aya secde etmeyin. Eğer gerçekten Allah'a kulluk ediyorsanız, onları yaratan Allah'a secde edin.

(Yûnus Suresi), 5. Ayet O, güneşi bir ışık (kaynağı), ayı da (geceleyin) bir aydınlık (kaynağı) kılan, yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona menziller takdir edendir. Allah bunları (boş yere değil) ancak gerçek ile (hikmeti gereğince) yaratmıştır. O, âyetlerini, bilen bir topluma ayrı ayrı açıklamaktadır.

(Ra'd Suresi), 2. Ayet Allah, gökleri gördüğünüz herhangi bir direk olmadan yükselten, sonra Arş'a kurulan, güneşi ve ayı buyruğu altına alandır. Bunların hepsi belli bir zamana kadar akıp gitmektedir. O, her işi (hakkıyla) düzenler, yürütür, âyetleri ayrı ayrı açıklar ki Rabbinize kavuşacağınıza kesin olarak inanasınız.

(Furkân Suresi), 45. Ayet Rabbinin gölgeyi nasıl uzattığını görmez misin? İsteseydi onu sabit kılardı. Sonra biz güneşi gölgeye delil kıldık.

(Furkân Suresi), 46. Ayet Sonra onu kendimize yavaş yavaş çektik.",

 Evren hala büyük bir bilinmezlik. Evrenin ve kainatın tek bir yaratıcı tarafından yaratıldığı dinimiz tarafından kabul edilen bir salt gerçektedir. Allah’ın peygamberlere yolladığı kutsal kitapların hepsinde evren ve kainatla ilgili ayetler bulunmaktadır. Evrende her şey bir düzen içindedir. Her yaratılanın bir amacı ve katkısı bulunur. Doğa olayları ve bu işleyişlerden en güzelleri arasındadır. Güneş tutulması bu düzenin bir parçasıdır. Dini inançlarda, Doğada yaşanan her türlü olayda olduğu gibi Güneş tutulmasında da akıllara tek bir yaratıcı gelir ve onun için dua edilir. Güneş tutulması ne yazık ki ülkemizde izlenemeyecek olsa da onun için dua edilmesine engel değildir.


Son Güncelleme: 10.06.2021 08:05
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler