13 Nisan 2021 Salı 23:45
Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir
Takip Et:

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir ?

Retina dekolmanı, görmeyi ciddi anlamda etkileyen bir göz hastalığıdır. Retina sinir tabakasının altında bulunan pigment epiteli tabakasının ayrışması ile meydana gelen bir hastalıktır. Genellikle ırtık ve makula deliği oluşumu sonrasında sızıntı şekilde oluşmaya başlar.

Retina dekolmanı hastalığının ilk belirtileri görmede ışık çakması, kurum yağması gibi siyah görüntüler ve sinek uçuşuyormuş gibi izlenimler şeklindedir. Kısa bir süre sonra ise görme alanı olan retinada görme bozukluğu oluşur. Akabinde görme bulanıklaşmaya ve sık sık gözde gri bir perde görülmeye başlanır. Kendiliğinden iyileşmeyen hastalık olduğundan tedavi edilmediğinde sonuçları kalıcı körlüğe kadar gidebilir.

Yeni Nesil Göz Tedavileri Artık Çok Hızlı

Gözler, dış dünyayı görmenizi ve algılamanızı sağlayan önemli beş duyu organından birisidir. Zaman zaman birçok nedenden dolayı ve bazı hastalıkların tetiklemesi sonucunda göz hastalıkları meydana gelebilir. Bu hastaıklar gözlerde ciddi görme kayıpları gibi hasarlara yol açabilir. Ancak gelişen tıp teknolojisi ile geliştirilen yeni nesil göz tedavileri ile bu göz hastalıklarının tedavisi mümkün hale gelmiştir.

Özellikle retina dekolmanı gibi hastalıklar cerrahi işlem ile tedavi edilebilen ve hatta tedavi edilmediği takdirde kalıcı körlük gibi sorunları beraberinde getirebilecek hastalıktır. Bu hastalıklar zamanında kısa süren cerrahi müdahaleler ile tedavi edilebilir hastalıklardır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt ameliyatı, son dönemlerde en sık gerçekleştirilen ve basit bri ameliyat haline gelmiştir. Sağlıklı bir göz merceği, şeffaftır. Ancak zaman zaman göz merceği bu şeffaflığını kaybederek “Katarakt” adı verilen beyazımsı renge dönüşür. Retina bulanıklaştığı için katarakt oluşumu sonrasında görme yetisi azalmaya başlar ve hastanın görme oranı giderek düşer.

Katarakt ameliyatı ile bu hastalık tedavi edilebilir. Cerrahi bir müdahaledir. Ancak belirtiler hastayı rahatsız etmiyor ise müdahale etmek için bir süre beklenebilir. Hastada kornea, retina ve optik sinir hastalıkları yok ise ameliyat sayesinde sorun büyük ortadan kalkabilir.


Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı ile gözde oluşan beyazımsı ve opak görünüme sahip olan mercek, ultrasonik titreşimleri yani lazer ile küçük parçalara ayrılır ve bu parçalar toplanır. Daha sonrasında göz içindeki merceğe kalıcı lens yerleştirilir. İşlemler küçük bir bölgeden yapıldığı için ameliyat sırasında göze herhangi bir kesi atılmaz.

Ameliyat sonrasında hastanın görme oranın anında yükselmeye başlar be hasta net görüşüne kavuşur. Basit bir ameliyat olduğundan bu işlem hastanın durumuna göre en fazla 30 dakika sürer.

Makula Deliği Nedir?

Makula deliği, görme oranını büyük oranda etkileyen bir göz hastalığıdır. Retina bölgesi, gözde net ve renkli görüntüyü sağlayan bölümdür. Makula deliği, retinada meydana gelir ve böylece gözdeki net görüntüyü bulanıklaştırırken aynı zamanda görüntüde renklerin karışmasına neden olur.

Makula deliği hastalığının tek tedavi yöntemi cerrahi yöntemdir. Eğer makula deliği tedavi edilmez ise özellikle 50 yaşını geçmiş hastalarda kalıcı görme kayıpları meydana gelebilir. Makula deliğinin ortaya çıktığı retina, görme merkezidir. Dolayısıyla da görmeyi doğrudan etkileyen bir hastalıktır.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Hastalık ilerledikçe ve ileri evrelere gelindikçe görme merkezinde sabit bir leke oluşmaya başlar. Makula deliğinin en önemli belirtilerinin başında ise çarpık ve bulanık görme şikayetleri gelir. Makula deliği hastalığının erken evresinde ilk olarak görmede düz çizgilerde kırılma ve dalgalanmalar oluşur.

Makula deliği denilen hastalık, genellikle tek gözde görülen bir hastalıktır. Ancak yapılan gözlemler sonucunda hastaların %10’luk diliminde diğer gözde de görülebilir. Eğer bu hastalığa retina dekolmanı eşlik etmiyorsa diğer gözde görme oranında düşüş rastlanmaz.


Son Güncelleme: 15.04.2021 21:21
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.