03 Mayıs 2021 Pazartesi 01:07
Empati yapmak ne demektir? Empati nasıl yapılır?
Takip Et:

Günlük hayatımızda sürekli olarak karşımıza çıkan kavramlardan bir tanesi de empatidir. Bu günlerde narsist kavramının ne olduğu gibi çeşitli kavramlar ortaya çıkarken, bu kavramlardan sonra empatinin önemi de gitgide artıyor. Fakat, çok popüler hale gelen empati kimi zaman yanlış anlamlarda da kullanılabiliyor. Peki, empati yapmak ne demektir? Empati nasıl yapılır?

Empati ne demektir? Empati ne anlama geliyor?

Empati ne demektir? Empati ne anlama geliyor? İnsanlar arasındaki ilişkileri geliştirici bir yanı olan empati kelimesinin kökeni, Latince’de içine veya içinde gibi anlamlar taşıyan “em” öneki ile acı, duygu, algılama gibi anlamlar taşıyan “patheia” kelimesinin birleşmesinden oluşuyor. Empati, eşduyum kelimesi ile de ifade edilmektedir.

En kolay tanımıyla empatinin ne anlama geldiği merak edildiğinde, başka birisine ait duygular ile içinde bulunduğu durumun bireyce anlaşılması ve içselleştirilmesi olarak da ifade edilebilir.

Bu duygunun doğru anlamda kullanılması aileden başlayıp toplumun tamamına kadar son derece pozitif katkı sağlayacak bir durum. Bu doğrultuda empati kelimesi, bir yandan duygudaşlığı ifade eder.

Yani empati, bir bireyin, kendini karşısındaki kişinin yerine koymak sureti ile onun duygu ve düşüncelerini tam anlamı ile anlaması anlamına geliyor. Bu şekilde bir empati ile bir birey, karşısındaki kişinin hangi olay ile ilgili ne hissettiğini doğru bir şekilde anlar ve ne tepki vereceğinin de bilincinde olarak davranışlarını ona göre ayarlar.

Empati ne demektir? Empati ne işe yarıyor?

Empati kurmak veya empati içerisine girmek, en açık tarifi ile kendini başka bir kişinin yerime koyma yeteneğine sahip olmaktır. Bu yetenek bireyin gelişimiyle beraber güçlenmesine karşı, empatinni kökeni doğum ile bebekliğe kadar dayanmaktadır. Bu doğrultuda bakıldığı zaman başka bir kişinin duygularını doğru şekilde anlayabilme yeteneği, bebekler ile küçük çocuklarda karşımıza çıkan taklit etme yeteneği ile de yakından alakalıdır.

Yani empati yeteneği, çok küçük yaşlar itibari ile ortaya çıkan ve ilerleyen zamanla beraber gelişim gösterebilen bir yetenek olması nedeni ile, çocuğun yetiştirilme şekli de empati yeteneğinin gelişmesine doğrudan bir şekilde etki eden ana faktörler içerisindedir. Empati yapmak için, kişiler arasındaki algılama becerisinin artırılması gerekiyor.


Bu becerinin artırılması için ise, ilk olarak bireyin kendi duygularına yoğunlaşması sağlanarak, hangi durumlarda hangi duyguları hissedeceğini tam anlamıyla anlayabilmesi gerekmektedir. Doğru bir empatide birey, kendisiyle diğer kişiler arasında olan benzerliklere odaklanmaktadır.

Empati duygusu gelişen bir kişi açık fikirli olur ve olayları çeşitli açılardan bakabilir. Çözüm üretme amaçlı ve katı duygulardan uzak hareket etmek, farklı duygusal durumlar yaşandığı zaman farkındalığı artırmak ve pozitif bir yaklaşım içinde olmak empati yapmayı daha da kolaylaştırır.

Bu doğrultuda “empati ne demektir, ne işe yarıyor?” konusunda ana kural olarak karşımıza 3 ayrı koşul çıkmaktadır. Bu koşullar şu şekildedir:

  • Kişinin, kendini karşısında ki kişinin yerine koyabilmesi, durumlar ile olaylara onun bakış açısından yaklaşabilmesi,
  • Karşısında ki kişinin düşünce ile duygularını doğru bir şekilde anlayarak hissedebilmesi,
  • Karşısında ki kişiyi anladığını, karşısındakine de doğru bir şekilde ifade edebilmesi.

Empati kurmak nasıl oluyor? Empati kurmanın ne gibi yararları vardır?

Empati kurmak toplumun temeli olan aileden başlayıp her çeşit sosyal ilişkide çok fazla kolaylık sağlamaktadır. Empati yeteneği ile birey karşısında ki kişiyi anladığını ve onu önemsediğini gösterir. Bu sayede de iletişim daha kolay hale gelirken, yanlış anlamaların da önüne geçilmiş olunur. Bireyler arasında güven ile samimiyet ortamı kolay bir biçimde gelişme gösterir.

Empatinin nasıl kurulduğu konusuna gelindiğin de ise bu durum oldukça kolay olduğu ve bireyleri yormayacağı da söylenebilir. Empati kurarak bireyler arasında ki problem ile sorunlar daha kolay bir şekilde ortaya konabilir ve bunlara daha hızlı ve çok daha kolay çözümler getirilebilir.

Empati duygusu sayesinde çok daha güçlü aile bağları kurularak, çok daha anlamlı, samimi ve yalın arkadaş ilişkileri oluşturulabilir. Doğru ve samimi empati duygusu sayesinde sosyal ilişkiler arasında mutluluk, iş birliği ve refah çoğalırken; yanlış anlamalar, sorunlar ile problemlerde ise azalma görülür.

Empati ne demek? Empatik yaklaşımda cinsiyet ile yaş ilişkileri

Cinsiyet ve empati arasında ilişkiler ile ilgili devam eden çalışma ve araştırmalar doğrultusunda kadınların, erkeklere göre daha çok ve daha yüksek oranda empati kurma yeteneğine sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu doğrultuda kadınların erkeklere göre çok daha kolay ve çok daha fazla empatik yaklaşım gösterdikleri ortaya çıkmaktadır.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda genellikle yaş ve empati arasında doğru orantılı bir ilişki bulunuyor. Yani, yaş ilerledikçe kişiler, karşısında yer alan kişilere daha iyi empati kuruyor ve karşısında ki kişileri daha iyi anlıyorlar.

Sonuç olarak, empati anlamsal olarak başka bireylerin duygu, arzu ve düşüncelerini bizimkileri empoze etmeden anlamayı ve bir anlamda karşımızdaki kişilerin içini okuyabilmeyi sağlamaktadır. Bu doğrultuda, diğer bireyleri dinlemek ve onlar ile empati yapmak güzel ve doğru ilişki kurabilme konusunda oldukça önemli ve faydalıdır.


Son Güncelleme: 03.05.2021 01:48
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler